Karolina Skuła jest położną, wykonującą swój zawód z zaangażowaniem i pasją. Wielokrotnie odmieniła życie przyszłych i świeżo upieczonych mam na terenie niemal całych Bieszczad. Za jej oddanie, widzowie Dzień Dobry TVN postanowili wyróżnić ją wrześniową Pozytywką.
Położna w Bieszczady przeprowadziła się za narzeczonym w 2019 roku. Zatrudniła się w szpitalu, gdzie miała szansę popracować tylko kilka miesięcy. Jej oddział został zamknięty, pozbawiając tamtejsze kobiety poczucia bezpieczeństwa.
To właśnie wtedy Skuła podjęła decyzję, aby zostać położną rodzinną. Swoją terenową pracę wykonuje w całym regionie. Na co dzień, z zapakowaną do samochodu łopatą na wypadek wjechania w zaspę, pokonuje dziesiątki kilometrów, aby dotrzeć do mam i ich pociech.
Karolina Skuła - położna o wielkiej empatii i wielu zdolnościach
Jej praca nie ogranicza się tylko do wyjazdów. Skuła poza przyjmowaniem porodów domowych, pracuje również w otwartym przez siebie gabinecie i szkole rodzenia.
Położna przyznała, że w przeszłości marzyła o pracy w dużym, specjalistycznym szpitalu. Jak to się stało, że swoją działalność prowadzi w Bieszczadach?
- Najlepiej odnajduję się wśród kobiet. Zbudowanie wioski kobiet, które mogą się wspierać i razem ze sobą przebywać jest moim celem - powiedziała reporterowi Dzień Dobry TVN, Piotrowi Wojtasikowi.
Kobiety, z którymi współpracuje Skuła, stały się jej przyjaciółkami. Nie ukrywa, że zawsze mogą do niej zadzwonić, jeżeli potrzebują pomocy.
- Karolina jest bardzo pozytywną osobą. Ona wchodząc, rozpromieniała cały dom, nawet kiedy byłam w połogu i nie mogłam wstać z łóżka. Największym naszym sukcesem jest to, że mam trójkę dzieci i dopiero trzecie karmię piersią. Pierwszy raz w życiu - powiedziała ze łzami w oczach Dominika, której Karolina udzielała wsparcia, będąc m.in. jej doradcą laktacyjnym.
Czym jest pozytywka Dzień Dobry TVN?
Pozytywka Dzień Dobry TVN jest wyróżnieniem, przyznawanym ludziom, których pasja, energia i pozytywne działanie zarażają innych i motywują do zmian.
Głosami widzów wyróżnieni Pozytywkami do tej pory zostali m.in. Susanna Izzetdinova, która po ucieczce z czwórką dzieci z Krymu otworzyła w Gdańsku piekarnię, w której daje pracę uchodźcom i Polakom, oraz Rafał i Maciej Szela, twórcy Banku Pszczelego.
Zobacz także:
- Bank Pszczeli wspomaga zniszczone pasieki. Jego twórcy otrzymali majową Pozytywkę Dzień Dobry TVN
- Emilka sprzedaje własne zabawki, żeby ratować konie. Za swoją postawę otrzymała kwietniową Pozytywkę Dzień Dobry TVN
- Szyjąca maseczki 96-letnia Janina Szelewska laureatką kwietniowej Pozytywki. „Cieszę się, że wszyscy docenili moją pracę"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/East News