Zjawiska paranormalne, czyli najczęściej przywidzenia postaci lub niestandardowych kształtów, najczęściej dopadają nas wieczorami. Wydaje nam się, że coś, bądź kogoś zobaczyliśmy. Naukowcy znaleźli odpowiedź dla wszystkich tych, którzy umierali z przerażenia. Już wiedzą, dlaczego nasz własny mózg płata nam figle.
Zjawiska paranormalne - skąd się biorą?
Noc jednoznacznie kojarzy się ze strachem. Jednak nie tylko dzieci mają problem z zasypianiem. Naukowcy przyjrzeli się nocnym lękom, których doświadczamy w środku nocy, np. wybudzeni ze snu. Okazuje się, że gorsza jakość snu ma silne powiązania z wiarą w duchy i demony, duszę żyjącą po śmierci, zdolności ludzi do komunikowania się ze zmarłymi, doświadczenia bliskie śmierci jako dowód na życie pozagrobowe i kosmitów odwiedzających Ziemię.
Rozmowy o śmierci
Rozmowy o śmierci
Badacze odkryli również, że przekonanie, że kosmici odwiedzili Ziemię, jest związane często z paraliżem sennym i zespołem tzw. eksplodującej głowy, czyli zaburzeniem charakteryzującym się uczuciem głośnego hałasu lub trzaskającego dźwięku wewnątrz czaszki. Badanie wykazało, że izolowany paraliż senny – czyli taki, w którym osoba śniąca jest świadoma i czujna, ale nie może się poruszać, bez innych objawów zaburzenia snu, był również związany z przekonaniem, że doświadczenia bliskie śmierci są dowodem na życie po śmierci.
- Jednym z wyjaśnień tych skojarzeń jest zatem to, że ktoś, kto doświadcza dźwięków lub obrazów związanych ze snem, może to zinterpretować jako dowód na istnienie kosmitów lub innych nadprzyrodzonych istot – piszą naukowcy, choć zaznaczają, że ciągle badają temat.
Zjawiska paranormalne - skąd się biorą?
Badacze, którzy opublikowali swój raport w Journal of Sleep Research, nie mają już wątpliwości, że przekonania o zjawiskach paranormalnych mają związek ze zmiennymi dotyczącymi snu, zwłaszcza paraliżem przysennym. Naukowcy przeprowadzili badanie za pomocą ankiety internetowej, a rekrutacja została opublikowana w mediach społecznościowych oraz przez BBC Science Focus Magazine. Udział wzięło 8853 uczestników, wszyscy w wieku co najmniej 18 lat, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące kilku paranormalnych tematów i zmiennych snu.
- W przypadku wszystkich skojarzeń stwierdzono, że wyższy poziom wiary w zjawiska paranormalne wiązał się z gorszą subiektywną jakością snu, nawet przy uwzględnieniu wpływu wieku i płci – podali autorzy badania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nawiedzony dom pod Warszawą. Czy nauka potwierdza, że żyją w nim duchy?
- Dlaczego w Polsce nie kręci się horrorów? "To paradygmat artysty, który zajmuje się ważnymi sprawami"
- 5 nawiedzonych miejsc w Polsce. Czy znacie krwawe historie z nimi związane?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Journal of Sleep Research
Źródło zdjęcia głównego: David Wall/Getty Images