Jak długo można przechowywać kiszone ogórki? Sprawdź, co zrobić, żeby się nie zepsuły

Kiszone ogórki
Jak długo można przechowywać kiszone ogórki? Sprawdź, co zrobić, żeby się nie zepsuły
Źródło: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images
Ogórki kiszone i inne przetwory, które najczęściej robimy na jesień, zwykle mogą stać miesiącami. Jednak po otwarciu, ich czas przydatności do spożycia może drastycznie się skrócić. Jak długo można przechowywać ogórki kiszone i co zrobić, aby się nie psuły?

Jak długo przechowywać kiszone ogórki?

Kiszone ogórki zamknięte w słoikach można przechowywać do 6 miesięcy od ich zrobienia. Przy czym powinny być trzymane w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu. Najlepsza temperatura do przechowywania takich kiszonek to 5-6 stopni Celsjusza. Przetwory, które są pasteryzowane, można trzymać dłużej, jednak nie polecamy pasteryzować kiszonych ogórków, ponieważ zakłóci to proces samego kiszenia. 

Owoce i warzywa

Źródło: Dzień Dobry TVN
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca

Co jednak z ogórkami, które zostały już otwarte? W takiej sytuacji można je trzymać od tygodnia do 3 miesięcy w lodówce, przy czym trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest trzymanie kiszonych warzyw pod powierzchnią zalewy - wtedy nie dojdzie do psucia się. Aby sprawdzić, czy ogórki są jeszcze zdatne do spożycia, warto zdać się na intuicję i zmysł węchu. Zepsute ogórki mają wyjątkowo nieprzyjemny zapach, a dodatkowo zaczynają mięknąć - to znak, że nie powinniśmy już ich jeść. 

Co robić, aby kiszone ogórki się nie zepsuły?

Jeżeli chcemy, aby nasze ogórki po otwarciu wytrzymały nawet trzy miesiące, należy stosować pewne "zasady bezpieczeństwa". Przede wszystkim chodzi o to, aby nie wprowadzić niepożądanych bakterii do już otwartego słoika. W tym celu powinniśmy każdorazowo wyjmować warzywa przy użyciu czystego sztućca, nie oblizywać go przed ponownym włożeniem do zalewy. Tym bardziej nie powinniśmy wyjmować ogórków palcami, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo zanieczyścić zalewę.

Tak, jak już wspominaliśmy, kiszone warzywa stale powinny znajdować się zanurzone w zalewie. Jeżeli jakiś fragment ogórka wystaje ponad zalewę, całość trzeba docisnąć. W ten sposób zabezpieczymy kiszonkę przed psuciem się. Warto też wspomnieć, że niskie temperatury spowalniają pracę bakterii, a także proces kiszenia. Stąd zawsze kiszone ogórki po przygotowaniu, a zwłaszcza po otwarciu, powinno się trzymać w lodówce.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana