Domowe masło - jak je przygotować
Masło można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrą, tłustą, śmietanę. To z kolei wychodzi dużo taniej niż zakup masła ze sklepu. Nie potrzeba też maselnicy, której dawniej nasze babcie i prababcie używały. W celu ubicia produktu wystarczy shaker i domowe, gotowe masło gotowe.
Drożyzna
Do przygotowania masła potrzeba będzie jak najtłustsza śmietanka, najlepiej 36% lub 30%. Im tłustsza - tym więcej masła uda się z niej zrobić. Najlepsza będzie świeża, niepasteryzowana śmietana prosto od krów, bowiem zawiera ona najwięcej tłuszczy. Dalej wystarczy już tylko ją ubić i tak powstaje masło.
Domowe masło - przepis krok po kroku
Składniki:
- śmietanka 36% - 500 ml,
- czysta woda,
- naczynie do ubijania: shaker lub słoik.
Sposób przygotowania:
- Śmietankę przelać do wysokiego naczynia, np. wąskiego słoika lub shakera.
- Potrząsać naczyniem aż do wytworzenia się jasno żółtych grudek.
- Ubijanie może zająć od 5 do 30 minut, w zależności od tego, jak tłusta jest śmietanka oraz jak mocne jest ubijanie.
- Śmietana powinna zmieniać konsystencję przez bitą śmietanę do rzadkiego płynu z wyraźnie oddzielonymi grudami tłuszczu, czyli masła. W tym momencie można zakończyć ubijanie.
- Całość przelać przez sito. Płyn powstały ze śmietanki to maślanka, można ją zlać i później wykorzystać.
- Masło należy dobrze odsączyć, najlepiej przez gazę. Całość należy przełożyć do zimnej wody i ugniatać jak ciasto. W ten sposób wypłucze się resztki maślanki z masła.
- Kiedy woda robi się czysta, masło jest gotowe.
Na co uważać, kiedy robi się domowe masło
Domowe masło nie będzie miało tak długiej przydatności do spożycia jak to ze sklepu. W celu przedłużenia jego daty ważności można zastosować metody naszych babć. Pierwszą opcją jest posolenie masła, dawniej to w ten sposób konserwowano ten produkt. W takiej sytuacji można dodać około 1-2 łyżeczek soli na 500 ml śmietanki.
Drugim sposobem jest trzymanie masła w zimnej wodzie i zmienianie jej dwa razy dziennie. W ten sposób w tłuszczu nie będą zachodziły reakcje chemiczne powodujące jego psucie.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze ubija się śmietankę. Powinna mieć ona około 15 stopni, dzięki temu grudki tłuszczu będą się łatwiej zbijały, a dodatkowo skróci to czas zrobienia domowego masła.
Zobacz także:
- Masło 0 kalorii - czy to możliwe?
- Jak przygotować się na podwyżkę cen masła? Zamrozić! Sprawdź nasz sposób
- Jak szybko zmiękczyć masło i wygodnie smarować nim kanapki? Sprawdź nasz prosty sposób!
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Mitshu/Getty Images