Lubisz ogórki kiszone? Poznaj przepisy Emilii Sznajder

Dzień Dobry TVN

Ogórki kiszone są smaczne, bardzo zdrowe i świetnie komponują się posiłkiem. Do tego ich przygotowanie jest na tyle proste, że każdy z nas może to zrobić. Jak się do tego zabrać? Poznajcie najlepsze przepisy na ogórki kiszone Emilii Sznajder, która prowadzi duże gospodarstwo specjalizujące się w kiszeniu warzyw.

Ogórki tradycyjne

Składniki na tradycyjne ogórki kiszone:

  • ogórki - najlepiej średniej wielkości (ok. 8-12 cm długości, do litrowego słoika powinno nam wejść od 8-10 sztuk); warto wybrać tradycyjne odmiany, które poznamy po jasnozielonych przebarwieniach i niewielkiej ilości grubych kolców. - Aby ogórki były smaczne i chrupiące trzeba je ukisić tego samego dnia, gdy zostały zebrane lub kupione - mówiła w rozmowie z naszą reporterką Emilia Sznajder.
  • solanka - zalewę przygotowujemy w litrowym dzbanku w stosunku - 1 płaska łyżka soli na 1 litr wody. Sól powinna być kamienna, bez antyzbrylaczy, niejodowana. Najlepiej wybrać sól do kiszenia, bo zawiera dużo cennych mikroelementów. Sól wsypujemy do zimnej - nieprzegotowanej - wody i mieszamy, aż się rozpuści. - Woda musi być zimna. Dlaczego? Zimna woda jest twarda i sprawi, że ogórki też takie będą - dodała.
  • czosnek, liście laurowe, koper, liście dębu, winogrona lub czarnej porzeczki.

Jak przygotować tradycyjne ogórki kiszone?

  1. Układamy ogórki pionowo, ciasno w dokładnie umytym i wyparzonym słoiku, (wieczko również wyparzamy).
  2. Dodajemy zalewę.
  3. Dodajemy czosnek (polski poznamy po ciemnofioletowych przebarwieniach). Na litrowy słoik wystarczą 3 ząbki lub pół główki czosnku. - Czosnku wcale nie musimy obierać. Trzeba go jednak rozciąć, aby puścił olejki eteryczne - dodała.
  4. Wkładamy koper - całe łodygi z baldachami. - Bardzo ważne jest, aby koper znajdował się na samej górze. Dzięki temu dociśnie ogórki i sprawi, że proces fermentacji będzie przebiegał prawidłowo - mówiła pani Emilia.
  5. Dokładamy liście - pomagają zachować chrupkość ogórków.
  6. Zakręcamy szczelnie słoik, odstawiamy w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce na 3-5 dni, potem przenosimy do piwnicy lub lodówki, gdzie w temperaturze ok. 10 stopni może dotrwać do kolejnego sezonu. Kiszenie nadal będzie postępować, tylko w wolniejszym tempie, ogórki będą z czasem coraz kwaśniejsze.
  7. Kiedy zobaczymy bąbelki, syczenie, wypukłe wieczko - to znak, że jest tam życie, probiotyki są i proces kiszenia trwa.

Ogórki z chilli

Postępujemy tak samo, jak przy tradycyjnych ogórkach kiszonych. wybieramy jedynie nieco mniejsze ogórki, najlepiej takie, które mają ok. 6-9 cm długości. Dodatkowo dokładamy do nich papryczkę chili. Po ukiszeniu będziemy delektować się kiszonymi ogórkami na ostro.

Ogórkowe pikle małosolne: zero waste

Duże i przerośnięte ogórki, które nie mieszczą się w słoiku też można ukisić. Jak? Wystarczy wybrać 2 duże ogórki (powyżej 13 cm) i obrać je ze skórki. - Obieranie zaczynamy od jasnej strony. W ciemnej części znajduje się dużo goryczy. Jeśli zaczniemy obieranie od tej strony rozleje się ona na całe warzywo - mówiła.

Następnie tniemy je w wąskie słupki, układamy ciasno w słoiku, dodajemy czosnek i koper, zalewamy solanką i po ok. 3 dniach możemy już delektować się smakiem. Są to ogórki do zjedzenia w ciągu tygodnia, dwóch, należy przechowywać je w lodówce.

Co ciekawe, z warzyw, które gdzieś zalegają nam w lodówce też możemy przygotować kiszonki. Jak? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości