Sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy stosować? Czy kefir i aloes są dobre na oparzenia słoneczne?

Często lekceważymy ryzyko oparzenia słonecznego i do woli wystawiamy się na słońce. Gdy pojawia się problem, każdy ma swój koncept, co jest dobre na oparzenia słoneczne. Jednych mama ratowała kefirem, innych aloesem. W grę wchodził także napar z mięty. Niestety czasem na niezwykle bolesne oparzenia domowe sposoby to za mało. O oparzeniach słonecznych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Marcinem Ambroziakiem.

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry i (w rzadkich przypadkach) tkanek głębiej położonych przez promieniowanie słoneczne. Pierwsze objawy oparzenia słonecznego to rumień skóry, zwykle z towarzyszącym pieczeniem i świądem. Im większy rumień, tym większa szansa na bolesne pęcherze i długo gojące się nadżerki.

>>> Zobacz także:

W przypadku oparzeń słonecznych najważniejsza jest szybka reakcja. Jeżeli po powrocie do domu czujemy wyraźne pieczenie, w pierwszej kolejności należy zażyć doustny lek przeciwzapalny, na przykład aspirynę lub ibuprofen. To zahamuje kaskadę zmian prowadzących do uszkodzenia komórek skóry. Warto również sięgnąć po kremy steroidowe, które zmniejszą rumień. Przydatne są też pianki przeciwzapalne. Gdy dojdzie do powstania pęcherzy, należy leczyć nadżerki lekami przeciwbakteryjnymi.

W przypadku lekkich oparzeń słonecznych można sięgnąć po domowe sposoby.

Jakie są domowe sposoby na oparzenia słoneczne?

Leczenie oparzeń słonecznych zaczynamy z reguły od chłodnej wody. Warto jednak pamiętać o tym, że nagrzanej skóry nie można natychmiast „zalać” wodą, a powoli ją schładzać. Nawilżanie i chłodzenie rozpoczynamy od krawędzi oparzenia, sukcesywnie kierując się do wewnątrz.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne przede wszystkim powinny mieć działanie bakteriobójcze i regenerujące. Najlepiej, aby stanowiły połączenie jednego i drugiego. Dlatego nasze babcie i mamy wybierały na leczenie oparzeń właśnie te rośliny lub produkty, które nie tylko chłodzą ranę, ale także ją dezynfekują i natychmiast przyspieszają proces regeneracji zniszczonej skóry.

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne nie bazują na długotrwałym wcieraniu jakiegokolwiek specyfiku w skórę. Leczenie w domu opiera się przede wszystkim na nakładaniu specyfików „pochłaniających” stan gorączkowy skóry, łagodzących jej pieczenie i regenerujących skórę. Sam proces nakładania może okazać się bolesny, więc staramy się zawsze wykonać go jak najszybciej.

1. Kefir na oparzenia słoneczne

Co zrobić na oparzenia słoneczne? Nasze babki miały na to podstawowy sposób i był nim właśnie kefir, ewentualnie maślanka lub jogurt. Dlaczego? Ze względu na dużą zawartość białka i witamin regenerujących zniszczony naskórek (A, D, E). Na zaczerwienioną skórę nakładamy gazę z zimnym kefirem lub maślanką. Absolutnie jednak muszą to być produkty „saute”, bez dodatku cukru, bo ten z kolei może jeszcze zaostrzyć stan zapalny.

2. Puree ziemniaczane

Mój domowy sposób na oparzenia słoneczne to świeży sok z ziemniaka. Świeże plasterki ziemniaka lub starta, mokra paćka błyskawicznie łagodzą ból. Sok z ziemniaka zapobiega także powstawaniu pęcherzy.

3. Aloes

Aloes na oparzenia słoneczne pomaga głównie ze względu na zawarte w soku tej rośliny enzymy przyśpieszające regenerację naskórka. Aktywizuje bowiem fibroblasty odpowiedzialne za gojenie się skóry. Natomiast saponina ma działanie ściągające, a aloektyna przeciwzapalne. Nic więc dziwnego, że jednym z częściej polecanych aptecznych leków na oparzenia i rany skóry jest właśnie maść aloesowa. Oparzenia możemy jednak łagodzić samym sokiem z aloesu.

4. Napary z ziół

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne to także napary z ziół o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Szczególnie polecane są napary z:

  • bzu czarnego
    • żywokostu
      • dziurawca zwyczajnego
        • rumianku
          • nagietka.

            Warto je stosować także ze względu na regeneracyjne właściwości tych roślin, które wspomagają proces odnowy skóry.

            5. Ogórek

            Jego lecznicze właściwości opierają się przede wszystkim na dużych ilościach witaminy C oraz antyoksydantach. Zarówno plastry z ogórka, jak i zmielona papka z niego, zmniejszają ból i podrażnienie skóry. To jeden z polecanych domowych sposobów na oparzenia słoneczne twarzy.

            (Nie)bezpieczne domowe sposoby na oparzenia słoneczne

            Na oparzenia domowe sposoby mogą pomóc, ale mogą również zaszkodzić. Dlatego, z całym szacunkiem do wiedzy naszych babć i powtarzanych niejednokrotnie prawd, unikać należy:

            • kąpieli w gorącej wodzie
              • okładów z masła
                • używania kosmetyków z wysokim Ph.

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości