Moda i Uroda

"Kobieta, która próbuje się malować, podważa doskonałość dzieła Stwórcy". Jaka jest historia szminki?

Moda i Uroda

Autor:
Berenika
Olesińska
Zakazana historia szminki
Zakazana historia szminkiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kiedyś była zarezerwowana wyłącznie dla prostytutek i aktorek występujących na scenie. Malowanie nią ust uznawano za najcięższy grzech, który skazywał duszę na wieczne potępienie. Wykorzystywano ją w planowaniu i realizowaniu morderstw doskonałych. Później stała się synonimem luksusu i wyznacznikiem piękna. Szminka, bo o niej mowa, ma niezwykle fascynującą historię, którą w Dzień Dobry TVN przybliżyła dziennikarka Magdalena Pruszkiewicz.

Kiedy powstała pierwsza szminka?

Wbrew powszechnej opinii szminka nie powstała wcale pod koniec XIX wieku. Dziennikarka Magdalena Pruszkiewicz, która w swojej książce pochyliła się nad historią tego niezwykłego kosmetyku, przekonuje, że kobiety, a możliwe, że również mężczyźni, szminkowali usta zanim wynaleziono pismo i koło.

- Pierwsze ślady pomady datowane są na 100-125 tysięcy lat wstecz. Czyli to jest potrzeba pierwotna. Pierwszą szminkę natomiast datuje się na prawie 5 tysięcy lat wstecz. Znaleziono ją w grobowcu sumeryjskiej królowej. To było puzderko ze złota i w środku znajdowała się czerwona pomada - opowiada ekspertka.

Gościni Dzień Dobry TVN podkreśla, że pomalowane szminką usta to element makijażu, na którego temat rozprawiali nawet moraliści. W średniowieczu uznawano pomadę za symbol próżności. - Podnoszono tezę, że kobieta, która próbuje się malować i upiększać, jednocześnie podważa doskonałość dzieła Stwórcy. To był najcięższy grzech - uświadamia dziennikarka.

Niezwykła historia pomad do ust

Według ustaleń Magdaleny Pruszkiewicz setki lat temu szminka nie pełniła wyłącznie funkcji upiększającej. Ten niewinny kosmetyk stał się również idealnym narzędziem zbrodni.

- W XVII wieku nasiliły się te praktyki, kiedy zatruwano kosmetyki. We Włoszech było to na tyle powszechne, że powstawały nawet specjalne, sekretne szkoły, które instruowały przyszłych zabójców i przyszłe zabójczynie, jak pozbyć się kogoś niewygodnego - opowiada gościni Dzień Dobry TVN.

Dziennikarka zaznacza również, że odgórny, obowiązujący w XIX wieku zakaz pokazywania się w przestrzeni publicznej w pomalowanych ustach, był notorycznie łamany przez kobiety, które nie chciały rezygnować z upiększania.

- Organizowały sekretne spotkania, na których wymieniały się recepturami na pomady, wyrabiały razem te szminki albo kupowały już gotowe, a następnie po kryjomu przenosiły je do domu - dodaje ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości