Panie przejmują władzę? Połowa polskich sołtysów to kobiety. "Dzieje się coś niesamowitego"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Już połowa polskich sołtysów to kobiety
Już połowa polskich sołtysów to kobiety
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
Aż 17,5 tysiąca kobiet pełni w Polsce funkcję sołtyski. - Wiodą ostatnimi czasy prym - ocenia wójt gminy Rędziny Paweł Militowski. Z jakimi wyzwaniami mierzą się panie u władzy? W jaki sposób zyskały tę liderską pozycję we wsiach? - To mnie zaskoczyło - przyznaje w reportażu Dzień Dobry TVN sołtyska Kościelca, Agata Banaś.

Historie kobiet, które zostały sołtyskami

Magdalena Zalewska pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach. Funkcję sołtyski w Dankowicach pełni od dwóch lat. Jak zaznacza, jest pierwszą kobietą we wsi, która doznała tego zaszczytu.

- Jak zostałam sołtyską? To jest niejako ściśle związane z moim życiem prywatnym i nie ukrywam, że jest to dla mnie dość trudny temat. Mój mąż był bardzo prężnie działającym sołtysem. Zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Podjął też decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Zdecydował, że ułoży sobie życie inaczej. Były łzy, była złość. I gdyby nie mieszkańcy tej wsi, to nie wiem, co by było dzisiaj, bo przeżyłam ogromny kryzys, a ze mną cała wieś - opowiada bohaterka reportażu Dzień Dobry TVN. Dziś Magdalena Zalewska robi wszystko, by odwdzięczyć się sąsiadom i nie zaprzepaścić tego, co udało im się wartościowego stworzyć.

O dobro swojej wsi dba również Agata Banaś, sołtyska Kościelca. Od poniedziałku do soboty prowadzi sklep, a w wolnych chwilach zajmuje się problemami mieszkańców. Jak twierdzi przed naszymi kamerami, jej głównym celem, który chciała osiągnąć, przejmując władzę, było zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie dochodziło do śmiertelnych wypadków.

- Myślę, że połowa spraw nie należy do sołtysa, a jednak ludzie przychodzą, bo mają nadzieję, że potem sołtys poinformuje wójta. (...) Pierwszą rzeczą, którą w moim sołtystwie zrobiłam, było zbieranie podpisów pod petycją o rondo na skrzyżowaniu. Drugą petycją są ekrany dźwiękochłonne. W zeszłym tygodniu mieliśmy protest - relacjonuje liderka wsi.

Agata Banaś nie pochodzi z Kościelca, dlatego też nie kryje zdziwienia, że mieszkańcy pozwolili jej pełnić funkcję sołtysa. - To mnie zaskoczyło najbardziej - ocenia.

Władzę na wsiach zdobyły kobiety - solidarność sołtysek

- W ostatnich latach coraz więcej kobiet pełni funkcję sołtyski. Zastanawiam się tylko, czy to rzeczywiście jest władza. Na pewno jest to funkcja znacząca we wsi - zaznacza Grażyna Jałgos-Dębska ze Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza.

Z perspektywy mężczyzn, którzy odgrywają w samorządach role liderskie, kobiety już dawno objęły ster. - Przy wyborach chętne właśnie na tę funkcję [sołtyski - przyp. red.] były dwie panie. Prym tutaj wiodą kobiety ostatnimi czasy. Łącznie sołtysów mamy ośmiu, a kobiet jest pięć - wyjaśnia Paweł Militowski, wójt gminy Rędziny.

Panie, które zostały sołtyskami, łączą swoje siły i wspierają się wzajemnie dzięki inicjatywie Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. - Wpadły na taki pomysł, żeby środowisko sołtysek w kraju skonsolidować, a że wirtualnie jest w tej chwili najłatwiej, to się udało. Stworzyły grupę "Sołtyski" - tłumaczy Magdalena Zalewska z Dankowic.

- W tej grupie jest już prawie 1500 sołtysek. Wydawałoby się, że to być może mało na 17,5 tysiąca sołtysek w Polsce. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że są to najaktywniejsze z nas, to rzeczywiście dzieje się coś niesamowitego - podkreśla Grażyna Jałgos-Dębska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Robert Karaś pobił rekord świata. Vito Bambino został ojcem. Jak Dawid Kwiatkowski przygotowuje się do koncertów?

Robert Karaś pobił rekord świata. Vito Bambino został ojcem. Jak Dawid Kwiatkowski przygotowuje się do koncertów?

Artyści kontra TVN na lodzie w szczytnym celu

Artyści kontra TVN na lodzie w szczytnym celu

Tomasz Komenda nie żyje. Sejm przyjął ustawę ws. pigułki "dzień po". Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Te newsy mogłeś przegapić

Tomasz Komenda nie żyje. Sejm przyjął ustawę ws. pigułki "dzień po". Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Te newsy mogłeś przegapić

Uczestniczka "Hotelu Paradise" jest w ciąży. Sypią się gratulacje

Uczestniczka "Hotelu Paradise" jest w ciąży. Sypią się gratulacje

Timothée Chalamet i Austin Butler ujawniają kulisy "Diuny 2"

Timothée Chalamet i Austin Butler ujawniają kulisy "Diuny 2"

Seniorzy kupowali bezwartościowe produkty za olbrzymie pieniądze. "Mama wydała na to około 200 tys. zł"

Seniorzy kupowali bezwartościowe produkty za olbrzymie pieniądze. "Mama wydała na to około 200 tys. zł"

Daniel Olbrychski w szczerych słowach o Tomaszu Karolaku: "Jest, choć niby nie wygląda"

Daniel Olbrychski w szczerych słowach o Tomaszu Karolaku: "Jest, choć niby nie wygląda"

Katarzyna Sokołowska pozuje z synem. Fani: "Jaki już duży"

Katarzyna Sokołowska pozuje z synem. Fani: "Jaki już duży"

Atak nożownika w szpitalu. Dźgnął byłą partnerkę. "Krzyczał, że ją zabije"

Atak nożownika w szpitalu. Dźgnął byłą partnerkę. "Krzyczał, że ją zabije"

Rekord świata pobity. Zrobił to 19-letni Kanadyjczyk

Rekord świata pobity. Zrobił to 19-letni Kanadyjczyk