sołtys

  sołtys

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy dwoje sołtysów: Piotra Kłobucha ze wsi Węgorzewo i Maję Winiarską-Czajkowską ze wsi Opypy. Obojgu udało się swojego czasu zdobyć chlubny tytuł Sołtysa Roku. Dzięki czemu wygrali plebiscyt na najlepszego sołtysa? Z jakimi problemami muszą radzić sobie na co dzień? Czy obecne stanowisko ma stanowić trampolinę do kariery w polityce? "Bycie sołtysem to jest misja" - mówi pan Piotr, a pani Maja dodaje: "Tyle sołtys może co mu wieś pomoże".

  Jak mówi córka Ryszarda Poznkowskiego - rockandrollowym! Bartek Jędrzejak o dzisiejszej pogodzie opowiedział ze wsi Magnuszew Duży. To tam funkcję sołtysa (już drugą kadencję) piastuje Ryszard Poznakowski, muzyk, kompozytor i był Trubadur. Jak się odnajduje w tej roli? Czy jego estradowe doświadczenie w jakikolwiek sposób przydaje się w pracy sołtysa?

  Nie ma nawet jeszcze matury, ale już jest sołtysem. 18-latni Jan Kurek małopolską wsią Poręba Spytkowska zarządza dopiero od miesiąca. Rano idzie do szkoły, a po lekcjach pełni funkcję sołtysa. Najmłodszy sołtys w Polsce opowiedział nam o swojej pracy.

  Prywatnie jest ateistą i publicznie mówi o tym, że jest gejem. Czy mieszkańcy, kiedy odwiedzili się, że jest gejem, nie myśleli o tym, by odwołać go ze stanowiska? "Sołtys jest od tego, żeby być sołtysem, a nie żeby patrzeć jakiej jest orientacji". Brawo dla Leśniewa!

  Irena Pilarczyk jest sołtysem w Biskupicach. Jednak zajmuje się jeszcze czymś zgoła odmiennym. Jej ubrania z włóczki kupują panie z USA, Anglii, Kanady, Australii i Hiszpanii. Praca jest mozolna i wymaga skrupulatności. Ile czasu zajmuje pani sołtys zrobienie sukienki na szydełku? Ile trzeba wydać na dzierganą bluzeczkę pani Ireny?