Sołtyski zmieniają polską wieś. "Potrzebowali lidera, który zawalczy o ich prawa"

Sołtyski, które zmieniają polską wieś
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sołtyski zmieniają polską wieś
Sołtyski zmieniają polską wieś
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. Z tej okazji przypominamy rozmowę z trzema sołtyskami: Małgorzatą Dąbrowską, Dorotą Dembińską oraz Alicją Rymszewicz, która odbyła się w Dzień Dobry TVN. Na czym polega ta praca? Jakim sołtysem jest kobieta?

Na czym polega praca sołtysa?

Przyjęło się uważać, że sołtysami są głównie mężczyźni. Tymczasem okazuje się, że kobieta na tym stanowisku również może odnosić ogromne sukcesy. Małgorzata Dąbrowska, Dorota Dembińska oraz Alicja Rymszewicz, zanim zostały sołtyskami, były bardzo aktywne i działały na rzecz lokalnej społeczności.

- Sołtysem zostałam trochę z namaszczenia, bo poprzedni sołtys pan Kazimierz, który tę funkcję piastował od 40 lat, wskazał na mnie, że to ja będę jego godną następczynią. Widział we mnie potencjał na kolejne 40 lat - wspominała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Dąbrowska, sołtyska Bończy gm. Warka.

- U mnie było podobnie. Poprzedni sołtys chciał już odejść na emeryturę, więc rzucił mimochodem, że może pani zostanie sołtyską. [...] Był taki czas, że moi mieszkańcy, już moi, mieszkali na wielkim placu budowy. Akurat była budowana autostrada A1 i trasa szybkiego ruchu. Po prostu potrzebowali lidera, który zawalczy o ich prawa - mówiła Dorota Dembińska, sołtyska Mniszka gm. Dragacz.

- Poprzedni sołtys czuł się już wypalony i nie chciał kandydować. Więc zarówno on, jak i pozostali mieszkańcy widzieli we mnie taki potencjał i zostałam namówiona. Oczekiwania były, żeby rozruszać troszeczkę jakieś wydarzenia, życie kulturalne we wsi. Faktycznie po tych 8 latach, to myślę sobie "wow", "to się udało". Nigdy nie sądziłam, że po tych 8 latach będziemy w takim miejscu, w takim momencie, że tam po prostu non stop coś się dzieje - przyznała Alicja Rymszewicz, sołtyska Trygortu, gm. Węgorzewo.

Z jakimi sprawami mieszkańcy zwracają się do sołtysa?

- Nie ma prądu, to do kogo się dzwoni? Do sołtysa - mówiła pani Dorota. - Dziura w drodze, drzewo usychające, gałąź spadła, lampa nie świeci, wszystkie tego typu rzeczy. Oprócz tego też sprawy społeczne. To cieszy, kiedy mieszkańcy widzą, że komuś dzieje się krzywda, czy trzeba się kimś zaopiekować, też dzwonią - dodała pani Alicja.

Zdarza się, że mieszkańcy, którzy zgłaszają się z jakimś problemem, bywają mocno zdenerwowani. - Musimy umieć powstrzymywać emocje, ale i umieć współpracować z takim rozemocjonowanymi mieszkańcami - zaznaczyła pani Małgorzata.

Z czego są najbardziej dumne? Jak na kobietę-sołtysa reagują mieszkańcy? Czy spotykają się nieprzyjemnymi komentarzami? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!