Moda i Uroda

Kosmetyki dla kobiet nie są wskazane dla mężczyzn? Dermatolog: "Problemem może być jedynie zapach"

Moda i Uroda

Autor:
Oskar
Netkowski

Kosmetyki dla mężczyzn z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej panów decyduje się na kremy przeciwzmarszczkowe czy nawilżające przeznaczone właśnie dla nich. Okazuje się jednak, że większość z produktów to zabieg marketingowy i nie różni się od tych zarezerwowanych dla kobiet. Zapytaliśmy dr. n. med. Andrzeja Zackiewicza, dermatologa i wenerologa z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, czy warto sięgać po kosmetyki dla panów.

Kosmetyki dla mężczyzn - czy warto je kupować?

Pod koniec XX wieku panowie używali tylko kremu po goleniu dla mężczyzn, dezodorantu i mydła. Jednak rok w rok, wraz z rozwojem branży kosmetycznej, zaczęło pojawiać się wiele nowych sposobów pielęgnacji męskiej cery, włosów i ciała. I choć dzisiaj drogerie pękają w szwach, proponując panom coraz to bardziej wymyślne rozwiązania do pielęgnacji, w większości nie są one warte uwagi.

- Jedyny kosmetyk, jaki moim zdaniem powinien być inny, to płyn czy balsam po goleniu. Pozostała większość to zachęty marketingowe, na które mężczyźni się nabierają, zwłaszcza jeśli nie mają w swoim otoczeniu kobiety – matki, żony, czy przyjaciółki, która nakieruje. Problemem może być jeszcze jedynie zapach kosmetyków - tu powstrzymałbym się przed polecaniem takich, które silnie pachną. Dodam, że biologiczne starzenie się męskiej skóry przebiega dłużej niż u kobiet, więc jeżeli ktoś nie zaczął stosować jeszcze kosmetyków - nie jest jeszcze za późno. Nie ma także żadnych przeciwskazań, żeby mężczyźni pożyczali kosmetyki od kobiet - mówił nasz ekspert.

Męska skóra bardziej narażona na trądzik?

Pielęgnacja twarzy mężczyzn bywa wyjątkowo wymagająca, ponieważ testosteron sprawia, że z jednej strony męska skóra jest odporna i twarda, a z drugiej ma skłonności do zaskórników i trądziku. Zwykle najbardziej cenione są kosmetyki naturalne, pozbawione barwników, konserwantów i innych sztucznych substancji. Mężczyźni mogą jednak zdecydować się na kosmetyki z drogerii lub dermokosmetyki.

- Nie ma zupełnie odrębnych kosmetyków dla mężczyzn. Trzeba powiedzieć, że męska skóra nieco się różni od kobiecej. Ale tylko nieco. Skóra składa się u obu płci z 3 warstw. Mówi się, że u mężczyzn tylko 1/3 jest grubsza. To inne uwarstwienie skóry wymusza inne działanie. Męska skóra zawiera nieco więcej gruczołów łojowych, co wiąże się ze zmianami trądzikowymi, które u panów są nieco bardziej nasilone. Zalecałbym, aby mężczyźni nie używali kosmetyków nadmiernie natłuszczających, właśnie ze względu na łojotok - zauważył Andrzej Zackiewicz, dermatolog i wenerolog z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

- Również czynniki środowiskowe są ważne. Mężczyźni częściej narażeni są na, chociażby, wiatr, mróz czy słońce. Panowie także inaczej się starzeją - mimo tego, że biologia jest podobna. Dlatego te różnice tyczą się głównie młodzieży i młodszych mężczyzn - podsumował.

Zobacz wideo: Nicole Kidman zdradziła sekret swojej porcelanowej cery. Gwiazda używa tylko dwóch kosmetyków do pielęgnacji twarzy

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: moodboard/Getty Images

Pozostałe wiadomości