Kosmetyki dla mężczyzn - czy warto je kupować?
Pod koniec XX wieku panowie używali tylko kremu po goleniu dla mężczyzn, dezodorantu i mydła. Jednak rok w rok, wraz z rozwojem branży kosmetycznej, zaczęło pojawiać się wiele nowych sposobów pielęgnacji męskiej cery, włosów i ciała. I choć dzisiaj drogerie pękają w szwach, proponując panom coraz to bardziej wymyślne rozwiązania do pielęgnacji, w większości nie są one warte uwagi.
- Jedyny kosmetyk, jaki moim zdaniem powinien być inny, to płyn czy balsam po goleniu. Pozostała większość to zachęty marketingowe, na które mężczyźni się nabierają, zwłaszcza jeśli nie mają w swoim otoczeniu kobiety – matki, żony, czy przyjaciółki, która nakieruje. Problemem może być jeszcze jedynie zapach kosmetyków - tu powstrzymałbym się przed polecaniem takich, które silnie pachną. Dodam, że biologiczne starzenie się męskiej skóry przebiega dłużej niż u kobiet, więc jeżeli ktoś nie zaczął stosować jeszcze kosmetyków - nie jest jeszcze za późno. Nie ma także żadnych przeciwskazań, żeby mężczyźni pożyczali kosmetyki od kobiet - mówił nasz ekspert.
Męska skóra bardziej narażona na trądzik?
Pielęgnacja twarzy mężczyzn bywa wyjątkowo wymagająca, ponieważ testosteron sprawia, że z jednej strony męska skóra jest odporna i twarda, a z drugiej ma skłonności do zaskórników i trądziku. Zwykle najbardziej cenione są kosmetyki naturalne, pozbawione barwników, konserwantów i innych sztucznych substancji. Mężczyźni mogą jednak zdecydować się na kosmetyki z drogerii lub dermokosmetyki.
- Nie ma zupełnie odrębnych kosmetyków dla mężczyzn. Trzeba powiedzieć, że męska skóra nieco się różni od kobiecej. Ale tylko nieco. Skóra składa się u obu płci z 3 warstw. Mówi się, że u mężczyzn tylko 1/3 jest grubsza. To inne uwarstwienie skóry wymusza inne działanie. Męska skóra zawiera nieco więcej gruczołów łojowych, co wiąże się ze zmianami trądzikowymi, które u panów są nieco bardziej nasilone. Zalecałbym, aby mężczyźni nie używali kosmetyków nadmiernie natłuszczających, właśnie ze względu na łojotok - zauważył Andrzej Zackiewicz, dermatolog i wenerolog z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
- Również czynniki środowiskowe są ważne. Mężczyźni częściej narażeni są na, chociażby, wiatr, mróz czy słońce. Panowie także inaczej się starzeją - mimo tego, że biologia jest podobna. Dlatego te różnice tyczą się głównie młodzieży i młodszych mężczyzn - podsumował.
Zobacz wideo: Nicole Kidman zdradziła sekret swojej porcelanowej cery. Gwiazda używa tylko dwóch kosmetyków do pielęgnacji twarzy
Zobacz także:
- "Jestem trudną osobą do życia w rodzinie". Piotr Kraśko szczerze o problemach i wychowywaniu dzieci
- Fala infekcji w szkołach i przedszkolach. "Przed pandemią katar to nie była choroba"
- "Hotel Paradise 4". Ostra kłótnia Launo i Przemka. Kto odpadnie z programu?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: moodboard/Getty Images