Koronawirus

Wigilia z limitem gości. Czy obostrzenia dotyczą ozdrowieńców?

Koronawirus

Im bliżej jesteśmy świąt, tym więcej pojawia się wątpliwości. W tym roku nie zastanawiamy się jednak, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. Nasi eksperci krok po kroku wyjaśniają, jak wspólnie obchodzić święta nie łamiąc przy tym rozporządzenia.

Limit osób na Wigilii - czy są wyjątki?

Zgodnie z rządowym zaleceniem, w związku z pandemią koronawirusa liczba zaproszonych gości nie może przekroczyć pięciu osób. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy obostrzenie dotyczy również osób, które chorowały już na COVID-19.

- Ja i większość mojej rodziny przeszliśmy koronawirusa. Czy obostrzenia dotyczące liczby zapraszanych osób na święta nas również dotyczą? – zapytał na naszym czacie.

Adwokat Eliza Kuna wyjaśniła, że od tego zapisu nie ma żadnych wyjątków. - Przepisy dotyczące limitu pięciu gości na wszelkich imprezach, spotkaniach i zgromadzeniach są bezwzględnie obowiązujące. Nie ma żadnych wyłączeń dotyczących osób, które przeszły już koronawirusa i są tzw. ozdrowieńcami - wyjaśniła.

Wigilia 2020 - jaka kara grozi za złamanie prawa?

Zgodnie z rozporządzeniem z 26 listopada 2020 roku do wskazanego limitu 5 osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących, lub gospodarujących.

- W przypadku, gdy policja na takiej interwencji stwierdzi, że limit osób nie jest zachowany, możemy się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł, z doniesieniem do sanepidu kary wynoszą od 5 do 30 tys. zł – tłumaczyła w programie Eliza Kuna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

5 gości podczas Wigilii. Czy w ten limit wliczają się dzieci?

Czy w dobie pandemii dziecko po skończonych lekcjach może samo przebywać na podwórku?

5 prezentów, których nie wypada kupić pod choinkę. Dr Irena Kamińska-Radomska o świątecznych wpadkach

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości