Koronawirus

Straż pożarna pomaga w czasie pandemii. "Dojeżdżamy na wskazane miejsce i podejmujemy czynności ratujące życie"

Koronawirus

Aktualizacja:

Strażacy w czasie pandemii, tak jak i ratownicy medyczni mają znacznie więcej pracy. W momencie, gdy w dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego brakuje karetek, ruszają w drogę, by ratować ludzkie życie. Piotr Wojtasik wybrał się do Gorzowa Wielkopolskiego, by porozmawiać z ratownikiem Pawłem Jelonkiem oraz Darkiem Szymurą, rzecznikiem prasowym wojewódzkiej straży pożarnej o obowiązkach strażaków.

Straż pożarna pomaga służbie zdrowia

Pandemia wciąż nie daje za wygraną, a w wielu miastach słyszy się nie tylko o braku miejsc w szpitalach, ale także braku karetek dla pacjentów. W trudnych czasach pomocą dłoń wyciągnęli strażacy, którzy wyruszają do chorych, by nieść pomoc.

Paweł Jelonek od kilkunastu lat pracuje jako ratownik medyczny. Mężczyzna jeździł z pogotowiem ratunkowym jako ratownik w obsadzie karetki, a od dwóch jest także strażakiem ratownikiem. Jak przyznał rzecznik prasowy, cały zespół wykorzystuje wiedzę kolegi i pobiera lekcje w zakresie ratownictwa medycznego. Umiejętność ta jest bowiem niezbędna w walce o ludzkie życie.

Od września do chwili obecnej, na terenie województwa lubuskiego odnotowaliśmy niecałe 30 zdarzeń o charakterze izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. Niestety mała ilość zespołów, oczekiwanie na przyjęcie pacjenta przez SOR, żeby zespół mógł przekazać takiego pacjenta, to też wymaga trochę czasu, powoduje, że oczekiwanie znacznie się wydłuża

– powiedział Paweł Jelonek.

Kiedy straż pożarna może wyjechać do izolowanej interwencji medycznej? Jak przyznał rzecznik, muszą być ku temu odpowiednie przesłanki. Pierwsza z nich dotyczy bezpośredniego stanu zagrożenia życia ludzkiego.

Jeśli dyspozytor główny medyczny nie ma do dyspozycji karetki w danym momencie, wtedy automatycznie jest przekierowana prośba do Państwowej Straży Pożarnej o interwencję

- wyjaśnił Darek Szymura.

Jak wygląda interwencja straży pożarnej?

Zespół straży pożarnej w każdej chwili gotowy jest, by wyruszyć na pomoc pacjentom. Strażacy posiadają specjalistyczny sprzęt medyczny m.in. ten do udrażniania dróg oddechowych, prowadzenia wentylacji pacjenta i do podania tlenu u pacjentów zarażonych COVID-19. W wyposażeniu jest także defibrylator oraz pulsoksymetr. Jak wygląda interwencja straży pożarnej?

Jeżeli chodzi o naszą interwencję, to przyjmujemy zgłoszenie, natychmiast dojeżdżamy na wskazane miejsce, podejmujemy czynności ratujące życie i utrzymujemy to życie do przyjazdu karetki pogotowia. Czekamy, bo nasze samochody nie są przygotowane do transportu medycznego

– powiedział rzecznik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Zobacz także:

Padł nowy rekord dotyczący zmarłych na Covid-19. To znacznie więcej niż poprzednio

"Straciłam pracę w czasie pandemii – co mam robić?" Ekspert: "Zadbaj o opiekę zdrowotną". Oto kilka możliwości

Padł nowy rekord dotyczący zmarłych na Covid-19. To znacznie więcej niż poprzednio

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości