Koronawirus

Różne podejścia do restrykcji covidowych w Europie. Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce?

Koronawirus

Autor:
Daria
Pacańska
Różne podejścia w Europie do restrykcji covidowych

Covid-19 jest z nami już dwa lata. Walka z pandemią w poszczególnych krajach bardzo się różni. O rozbieżnościach opowiedziała w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog. Jak powinniśmy rozumieć te różne style działania?

Walka z pandemią COVID-19 w Europie

W Danii z początkiem lutego zostały zniesione właściwie wszystkie restrykcje. Natomiast w Austrii postanowiono je zaostrzyć.

- Obserwujemy różne style czy scenariusze w poszczególnych państwach, ale to jest podyktowane pewnymi czynnikami. Na pierwszym miejscu jest poziom wyszczepienia i tutaj te wszystkie kraje, które państwo wymienili i w ogóle te kraje Europy Zachodniej, mają ten poziom bardzo wysoki, oscyluje w okolicy 80 proc. Portugalia jest liderem, ponieważ zaszczepili aż 94 proc. populacji z uprawnionej do tego. Drugi czynnik to jest i mobilizacja i podejście obywateli, bo np. w Danii mają bardzo duże zaufanie do rządu, do naukowców i mają bardzo duże poczucie odpowiedzialności społecznej - tłumaczyła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Właśnie z tych powodów zniesiono większość obostrzeń. Nie wszystkie, bo noszenie maseczek w przestrzeni zamkniętej dalej obowiązuje. Co więcej, używanie maseczek w ogóle pozostawiono decyzji obywateli.

Ważnym czynnikiem jest także przepływowość opieki zdrowotnej - jaka jest liczba osób hospitalizowanych.

Walka z hejtem

Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci
Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Sytuacja pandemiczna w Polsce

W Polsce walka z pandemią wygląda zupełnie inaczej, poziom wyszczepienia to zaledwie ponad 50 proc. Jednak, jak podkreśliła nasza rozmówczyni, nie mamy specjalnie zaostrzonych restrykcji.

- Na tle krajów zachodnich to Polska ma bardzo skromne obostrzenia, bo ani nie obowiązuje certyfikat, ani nie był wprowadzony nakaz pracy zdalnej, który zresztą w krajach Europy Zachodniej też został zniesiony. W przestrzeni publicznej nie było nakazu noszenia maseczek, jedynie w sklepach, a na pewno wszyscy wiemy dobrze, że te obowiązki nie są przestrzegane. Uważam, że ten moment w Polsce nie jest dobrym momentem, abyśmy myśleli o znoszeniu tych obostrzeń. Zresztą bardzo skromnych - zaznaczyła ekspertka.

W naszym kraju nadal liczba osób zakażonych oraz hospitalizowanych jest bardzo wysoka.

- Tak jak każda pandemia i ta się skończy, tylko pytanie kiedy. Moim zdaniem jest już bliżej niż dalej. Czy to będzie ten rok, nie jestem pewna, czy to będzie kolejny? Bardzo prawdopodobne - podsumowała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości