Związki i seks

Dry dating - nowy trend wśród randkowiczów. "Dzięki niemu łatwiej unikać błędnych wyborów"

Związki i seks

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Para pijąca herbatę i patrząca sobie głęboko w oczy. Suche randki. Dry dating.

Nawiązywanie nowych znajomości może być fascynującym, ale i niezwykle stresującym doświadczeniem, dlatego wielu singli nie wyobraża sobie flirtu bez lampki wina czy innego trunku. Nie oznacza to jednak, że każde spotkanie z potencjalnym kandydatem na partnera powinno wiązać się z piciem alkoholu. Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z tej praktyki na rzecz uważnego celebrowania wspólnych chwil. Jakie korzyści niosą za sobą "suche randki"? Zapytaliśmy o to psycholog Zuzannę Butryn. 

Randki bez alkoholu i ich zalety

Dry dating to kolejny randkowy trend, który w 2022 roku ma szansę odmienić życie towarzyskie wielu osób. Rezygnacja z alkoholu podczas romantycznych schadzek pozwala singlom lepiej się poznać, uniknąć ewentualnych rozczarowań, a nawet precyzyjnie określić dalszy kierunek rozwoju znajomości. Napoje wyskokowe mogą wydawać się doskonałą receptą na rozładowanie napięcia czy stresu, jednak ich działanie nierzadko prowadzi do podejmowania niewłaściwych decyzji. Przykre wspomnienia związane z nieudanymi randkami to powód, dla którego coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się odkrywać uroki spotkań na trzeźwo.

- Alkohol wykazuje działanie przeciwlękowe. Zdarza się, że pijemy go po to, by mieć więcej odwagi i poczuć się pewnie, ale ten sposób regulowania emocji może prowadzić do uzależnienia. Oczywiście, czasami ta przysłowiowa lampka wina na pierwszej randce pomaga nam się rozluźnić, dlatego jeśli potrafimy powiedzieć "stop", nie ma w tym nic złego. Jeżeli jednak wypijemy za dużo, może to grozić nieprzyjemnymi sytuacjami i zniechęceniem do siebie partnera – zauważa Zuzanna Butryn, jednocześnie podkreślając, że z takich doświadczeń warto wyciągać wnioski.

- Jeżeli ktoś wie, że ma skłonności do przesadzania z alkoholem, źle się zachował i usłyszał od kogoś, że dużo pije na pierwszej randce, to ważny sygnał, którego nie należy bagatelizować. Zdarza się, że po spożyciu wysokoprocentowych trunków jesteśmy zbyt wylewni, a później tego żałujemy. Na trzeźwo o wiele łatwiej być uważnym  – wyjaśnia doświadczona terapeutka.

Miłość i związki

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zobacz wideo: Kto płaci za pierwszą randkę?

Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę? Kto powinien sięgnąć po portfel na randce? Czy dobrym zwyczajem jest, by to mężczyzna zapłacił? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dry dating - jak wpływa na budowanie relacji?

Dla wielu singli randki są czymś więcej niż tylko przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Nie dziwi zatem fakt, że spotkania przy filiżance kawy czy herbaty cieszą się coraz większą popularnością. Decyzja o rezygnacji z alkoholu niesie za sobą możliwość uważnego odkrywania wad i zalet partnera, znacząco wpływa też na podejście do intymnej bliskości. Po spożyciu napojów wyskokowych o wiele łatwiej jest zdecydować się na przygodny seks. Dry dating pozwala dokładnie przyjrzeć się swoim potrzebom, a co za tym idzie rozwijać znajomość we właściwym tempie.

- Niektórzy doskonale odnajdują się w relacjach opartych głównie na uciechach cielesnych. To w pełni zrozumiałe i nie należy tego wartościować. Zbliżenie pod wpływem alkoholu może jednak prowadzić do uciążliwych wyrzutów sumienia. Jeśli szukamy partnera na stałe i po wypiciu kilku drinków podejmiemy decyzję, której bardzo żałujemy, powinniśmy potraktować to jako cenną lekcję. Po takich doświadczeniach "sucha randka" może okazać się całkiem dobrym pomysłem. Kiedy mamy trzeźwy umysł możemy lepiej kontrolować sytuację, a co za tym idzie unikać niebezpieczeństw oraz błędnych wyborów - zauważa Zuzanna Butryn. Dodaje też, że odstąpienie od spożywania wysokoprocentowych napojów może korzystnie wpływać nie tylko na budowanie relacji, ale na każdą sferę naszego życia.

- Z moich obserwacji wynika, że nie chodzi tylko o randki. Stajemy się bardziej uważni na to, że codzienność bez alkoholu może być bardziej wartościowa. To jest fajne i optymistyczne. W moim gabinecie spotykam wiele osób, które decydują się na taki detoks. Rezygnując z używek jesteśmy w stanie uważnie przyjrzeć się naszym emocjom, a nawet odczuwać je o wiele bardziej intensywnie. To nie jest łatwe, ale myślę, że warto tak na trzeźwo się sobie poprzyglądać - podsumowuje terapeutka.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: YakobchukOlena/Getty Images

Pozostałe wiadomości