Koronawirus

Himalaiści pomagają Nepalczykom w walce z koronawirusem. "Sytuacja jest przerażająca"

Koronawirus

Nepal stawia czoła indyjskiej odmianie koronawirusa, która zbiera coraz większe żniwo na całym świecie. Władze zwróciły się z dramatycznym apelem do wspinaczy, prosząc o butle na tlen, których brakuje w lecznicach. O tragicznej sytuacji w Nepalu opowiadają himalaistka Monika Witkowska oraz podróżniczka Magda Jończyk.

Najsurowszy lockdown świata

Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata, nie podniósł się jeszcze po trzęsieniu ziemi w 2015 roku, kiedy przyszło mu się zmierzyć z wyjątkowo zakaźną, indyjską odmianą koronawirusa. Obecnie obowiązuje tam najsurowszy lockdown na świecie - ludzie mają zakaz wychodzenia z domów, zamknięto sklepy, a na ulice mogą wychodzić posiadacze specjalnych pozwoleń.

To jednak nie zmienia faktu, że służba zdrowia jest w stanie pogłębiającej się zapaści - brakuje łóżek, lekarstw i szczepionek, które przyjął zaledwie 1 proc. mieszkańców. Najgorsze jest jednak to, że brakuje tlenu ratującego życie w ciężkich przypadkach, dlatego władze Nepalu poprosiły wspinaczy o pozostawianie butli używanych w górach do użytku szpitali.

- Sytuacja w Nepalu jest przerażająca - mówi Monika Jończyk, podróżniczka i przewodniczka. - Tego państwo nie widzą, ponieważ wiadomości nie przekazują wszystkiego. Jedna na trzy testowane osoby okazuje się pozytywna. Jakiekolwiek zakupy można robić do godziny 9 rano i po godzinie 17, są to tylko sklepy spożywcze - zaznacza.

Koronawirus w Nepalu

Himalaiści i miłośnicy Nepalu postanowili połączyć siły i zorganizować pomoc w ramach projektu "Oddech dla Nepalu". Jego celem jest zebranie środków na zakup szpitalnej stacji generowania tlenu medycznego.

Jest to duże urządzenie służące do wytwarzania tlenu do napełniania cylindrów używanych na oddziałach intensywnej terapii przy leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 . Organizatorzy liczą, że uda im się uzbierać fundusze na przynajmniej jedno urządzenie.

- Naprawdę Nepalczycy tego potrzebują - wyjaśnia Monika Witkowska. - Ich rząd słynie z korupcji i tuszuje trochę rzeczy. Jest tam propaganda sukcesu, natomiast normalni, zwykle bardzo biedni ludzie często na tym cierpią - powiedziała dodając, że wkrótce będzie możliwe wpłacanie środków na rzecz akcji "Oddech dla Nepalu".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Sławna mama to przywilej czy udręka? Córki Olgi Borys i Agnieszki Pilaszewskiej zdradziły, czy chcą iść w ich ślady

Mariusz i Jacek z "Gogglebox" o swojej orientacji seksualnej. "Ludzie się boją rzeczy, których nie znają"

Agnieszka Kaczorowska nie rozumie "mody na brzydotę". Swoim wpisem zaskoczyła wiele kobiet

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości