Koronawirus

Wirus wywołujący przeziębienie chroni przed COVID-19? "Oba patogeny konkurują ze sobą"

Koronawirus

Aktualizacja:

Rynowirusy to wirusy, które najczęściej wywołują u nas przeziębienie. Badania pokazują, że osoby, które już mają infekcję są bardziej odporne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jak to możliwe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Tomaszem Karaudą.

Czy przeziębienie chroni przed COVID-19?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Glasgow pokazują, że obecność w organizmie rynowirusa, wywołującego przeziębienie, chroni przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie tak jest? - W jakiś sposób oba wirusy konkurują ze sobą. Już w 2009 roku wykazano, że u osób, które miały w swoim organizmie rynowirusy, do zakażenia wirusem AH1N1 (świńska grypa - przyp. red.) dochodziło ze znacznym opóźnieniem - mówił w Dzień Dobry TVN dr Tomasz Karauda.

Czy to oznacza, że przeziębienie chroni przed COVID-19? - Infekcja wywołana przez rynowirusy utrzymuje się zaledwie kilka dni. Jej ustąpienie sprawia, że stajemy się znowu podatni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Aby tego uniknąć, musielibyśmy być permanentnie przeziębieni - dodał specjalista.

Zatem, jak to się dzieje, że rynowirusy nie "wpuszczają" koronawirusa SARS-CoV-2? - Wynika to z samej budowy wirusa. Niektóre patogeny mogą ze sobą współistnieć w organizmie i wywoływać koinfekcje. W przypadku rynowirusa i koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest to możliwe - dodał specjalista.

Katar przeziębieniowy czy covidowy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów przeziębienia jest katar. To właśnie ten objaw miał odróżniać zwykłą infekcję od COVID-19. Tymczasem nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mogą wywoływać u zakażonych właśnie katar. Czy można je jakoś odróżnić?

- W okresie wiosennym musimy przede wszystkim odróżnić katar alergiczny od covidowego. Ten pierwszy będzie wodnisty, przezroczysty. Katar przy infekcji będzie znacznie gęstszy, zmieni się też jego zabarwienie (może być ropny z domieszką skrzepów krwi). Musimy pamiętać, że przy infekcji pojawią się też inne objawy, np. gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, ogólne rozbicie. Takie dolegliwości powinny być wskazaniem do wykonania testu na obecność koronawirusa - dodała specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19. Niektóre leki mogą zmniejszyć efektywność preparatu

Kiedy mogą się zaszczepić osoby, które przechorowały COVID-19? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Czy walka organizmu z COVID-19 może wpłynąć na wyleczenie raka? Lekarze zbierają dowody

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości