Koronawirus

COVID-19 w Polsce. Gwałtowny wzrost zakażeń

Koronawirus

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
gov.pl
testy COVID-19

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, we wtorek 12 lipca potwierdzonych zostało 2035 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. To największa liczba od początku kwietnia. Tydzień temu, 5 lipca, poinformowano o 1075 zakażeniach COVID-19.

Wzrost zakażeń COVID-19

Spośród 2035 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, 1720 z nich to zakażenia nowe, a 315 ponowne. Poprzedniej doby, 11 lipca wykonano łącznie 7648 testów. Pięć osób zakażonych koronawirusem zmarło, z czego cztery z nich cierpiały również na choroby współistniejące.

Covid-19 może doprowadzić do cukrzycy
Covid-19 może doprowadzić do cukrzycy Źródło: Dzień Dobry TVN

Najwięcej nowych przypadków zakażenia COVID-19 stwierdzono w województwach:

  • świętokrzyskim - 56,
  • podlaskim 51,
  • podkarpackim - 47,
  • opolskim – 46,
  • lubuskim - 38.

Zobacz mapę zakażeń na tvn24.pl.

Liczba zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć, choć ostatnio wyniki tej wysokości odnotowywane były w kwietniu. Tydzień temu, piątego lipca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1075 zakażeniach koronawirusem. Zmarły dwie osoby. Wykonano wówczas 6039 testów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w piątek 9 lipca, że na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni w Polsce widać "mniej więcej 60-procentowe wzrosty zakażeń koronawirusem".

- Roboczo przyjęliśmy, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju, nie będą podejmowane żadne kroki restrykcyjne – poinformował minister.

Nowa mutacja COVID-19

Obecnie rozprzestrzenia się również nowa, kolejna już mutacja COVID-19, czyli BA.2.75, podwariant Omicronu. Dotychczas rozprzestrzenia się głównie w Indiach, ale jego przypadki wykryto już m.in. w Niemczech i USA. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy może być poważniejszy w skutkach niż inne podwarianty Omikrona, w tym BA.5.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: tangmingtung@gmail.com/Getty Images

Pozostałe wiadomości