Wyprowadzka z domu rodzinnego. W jakim wieku Polacy decydują się na niezależność?
Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2021 roku młodzi mieszkańcy Unii Europejskiej opuszczali gospodarstwa domowe rodziców, gdy ukończyli średnio 26,5 lat. Okazuje się, że w Polsce współczynnik wieku w tym przypadku jest jeszcze wyższy, bowiem nasi rodacy najczęściej decydują się na rozłąkę z dotychczasowymi domownikami dopiero po 29. roku życia.
Kto podejmuje starania, by nieco wcześniej osiągnąć choć minimalną niezależność? Do tej grupy z pewnością można zaliczyć studentów, którzy często przeprowadzają się do innego miasta, by kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Ich wyfrunięcie z rodzinnego gniazda jest naturalną koleją rzeczy, ale zazwyczaj nie wiąże się wcale z całkowitym odcięciem od opiekunów. Obiady u mamy smakują wówczas lepiej, a porady ojca wydają się bardziej przydatne.
Doświadczył tego chociażby Jakub Gąsowski, który mimo oficjalnej wyprowadzki nadal chętnie pomieszkuje u swoich rodziców. - Jestem powracający. (...) Tak się to kończy, że wczoraj były urodziny mojej babci i nocowałem u mamy - stwierdza w Dzień Dobry TVN.
Syn Hanny Śleszyńskiej i Piotra Gąsowskiego studiował w Warszawie, gdzie na co dzień mieszkają i pracują jego popularni rodzice, dlatego też nie miał sposobności, by odciąć pępowinę w stu procentach. Młody aktor zapewnia jednak, że najbliżsi nie odwiedzają go bez zapowiedzi.
- Oni wiedzą, że nie jestem z nimi cały czas, natomiast zawsze się cieszą, jak przyjadę i zawsze mnie do tego zachęcają. Tata mówi: "Dlaczego tak ciągle do mamy jeździsz? Przyjedź do mnie!" - opowiada Jakub Gąsowski.
Plusy wyprowadzki od rodziców. Leon Myszkowski nauczył się samodzielności
Leon Myszkowski, syn Justyny Steczkowskiej i Macieja Myszkowskiego, wyprowadził się z domu w wieku 19 lat. Jak wyznaje w Dzień Dobry TVN, od dawna chciał zamieszkać "na swoim", ale początki usamodzielniania się nie były wcale proste.
- To było takim zderzeniem ze ścianą, bo nikt mi np. nie zrobi prania i trzeba zrobić je samemu, więc musiałem się nauczyć obsługi wszystkiego. (...) Rodzice byli zadowoleni, że nie będę w domu zalegał, chociaż zawsze jestem mile widziany - przekonuje młody DJ.
Według Leona plusami wcześniejszego opuszczenia domu rodzinnego są z pewnością wolność, niezależność oraz nauka samodzielności. - Robisz, co chcesz. Chodzisz spać, o której chcesz - wymienia w rozmowie z Anną Kalczyńską-Maciejowską i Andrzejem Sołtysikiem.
Podobne spostrzeżenia na ten temat ma Julia Chatys, którą możemy kojarzyć z roli Kasi w serialu "Na Wspólnej". 26-latka ceni swoją prywatność, dlatego interweniowała, gdy po wyjeździe na studia jej rodzicielka domagała się częstszego kontaktu.
- Mama cały czas dzwoniła, i pisała, i żadne uspokajające SMS-y nie pomagały. Powiedziałam jej brutalnie, że musi się zastopować i ja się pierwsza odezwę. Było milczenie. Ja się złamałam po 2 tygodniach. Zapytałam, czy wszystko jest w porządku - opowiada młoda aktorka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Młodzi w spirali zadłużenia. "Windykator powiedział, że mogę czuć jego oddech na swoim karku"
- Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci. Jaki jest główny tego powód?
- Braki mieszkaniowe i rosnące ceny. Z tym borykają się młodzi Polacy
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News