Gwiazdy

Wojenny film "Szczury, ptaki" z wyjątkowym wyróżnieniem. "Kino ma terapeutyczny potencjał"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Laureat festiwalu filmów ukraińskich

W studio Dzień Dobry TVN Adam Unierzyski, który został laureatem Nagrody Głównej w Festiwalu Kino 2022 za film "Szczury, ptaki". Jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Olga Chajdas oraz Leszek Dawid zgodziło się, że to najlepszy projekt zgłoszony na festiwal. Ekranizację wojny w Ukrainie można obejrzeć na Playerze.

Alegoria wojny w Ukrainie

Organizatorzy zaprosili polskich i ukraińskich twórców, żeby opowiedzieli w filmowy sposób o emocjach, które towarzyszą im w związku z wojną. Pomysł na film krótkometrażowy przyszedł do niego pod koniec kwietnia. Pewnego razu obudził się i cały obraz miał już w głowie. Zrealizował go na potrzeby zaliczenia jednego z przedmiotów w Warszawskiej Szkole Filmowej.

- Czuję się doceniony. Reżyserzy mówią, że pomysły do nich przychodzą. Miałem podobnie. Obudziłem się i zobaczyłem go. Chciałem o w alegoryczny sposób opowiedzieć o tym, co dzieje się w Ukrainie - mówił Adam Unierzyski, reżyser.

- Realizowaliśmy zdjęcia w przeciwatomowym schronie w Poznaniu. Chciałem oddać tę klaustrofobię, zagubienie, paranoiczność tego miejsca - dodał.

Film szyty pantomimą

W produkcji Adama nie usłyszymy ani jednego słowa. Mowa ciała gra tu pierwsze skrzypce. - Chciałem zrobić ten film za pomocą obrazu i dźwięku. Słowa mogą powiedzieć dużo, ale obraz jeszcze więcej - opowiadał twórca.

- Myślę, że wojna będzie portretowana jeszcze. To ważny temat. Kino ma terapeutyczny potencjał, żeby zmienić coś w nas jako w odbiorcy - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Pozostałe wiadomości