Andrzej Matul nie żyje. "Wybitny radiowiec, posiadacz wspaniałego głosu, kultowy lektor filmowy"

płonące świeczki
Andrzej Matul nie żyje
Źródło: Rafa Jodar/Getty Images
Andrzej Matul - jeden z najbardziej znanych lektorów i niezwykle ceniony dziennikarz radiowy - nie żyje. Informację o jego śmierci przekazał Program 1 Polskiego Radia. Odszedł w wieku 75 lat.

Andrzej Matul nie żyje

Informację o śmierci Andrzeja Matula - za pośrednictwem swojej strony internetowej - przekazał Program 1 Polskiego Radia. Lektor i dziennikarz współpracę z rozgłośnią rozpoczął w 1973 roku. Pierwszy raz na antenie pojawił się w "Sygnałach dnia". Następnie prowadził takie programy jak "Cztery pory roku", "Lato z radiem", "Radiowy Tygodnik Kulturalny" czy "Wieczory z Jedynką".

Żałoba

DD_20220407_Ewart_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Był zastępcą kierownika, a następnie kierownikiem Redakcji Kulturalnej radiowej Jedynki. Z czasem został zastępcą kierownika Redakcji Kultury i Wiedzy, a potem szefem Redakcji Pasm Muzyczno-Publicystycznych.

Jako lektor czytał m.in. "Imię Róży", "Armageddon", "Listę Schindlera", "Wzgórze nadziei", "Skarb narodów", "Tylko dla orłów", "Powrót do przyszłości", czy filmy dla dzieci - "Iniemamocni", "Madagaskar", "Ratatuj". Za swój kunszt został nagrodzony m.in. Złotym Mikrofonem, otrzymał również tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Andrzej Matul nie żyje. Dziennikarze wspominają zmarłego kolegę

Wybitnego dziennikarza i lektora pożegnali koledzy po fachu. "Mam to szczęście, że go znałem, mamy to szczęście, że możemy go ciągle słuchać i to jest najpiękniejsze" - napisał w mediach społecznościowych lektor Paweł Bukrewicz, nazywając Matula "legendą polskiego radia i telewizji". "Wybitny radiowiec, posiadacz wspaniałego głosu, kultowy lektor filmowy" - napisał z kolei dziennikarz Przemysław Szubartowicz.

Wspomnienie o zmarłym dziennikarzu opublikował również Michał Nogaś: "Gdy się człowiek uczył zawodu, chodził na kursy i szkolenia, trafić na Andrzeja, rozmawiać z nim i przyjmować rady, to było wielkie szczęście".

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości