Mirosław Hermaszewski nie żyje. Jedyny Polak, który odbył lot kosmiczny, miał 81 lat

Mirosław Hermaszewski
Mirosław Hermaszewski nie żyje
Źródło: TVN 24
Mirosław Hermaszewski zmarł w wieku 81 lat. Był pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem, który odbył lot kosmiczny. Informację o śmierci potwierdził zięć zmarłego, Ryszard Czarnecki.

Mirosław Hermaszewski nie żyje

Nie żyje Mirosław Hermaszewski. W wieku 81 lat zmarł w poniedziałek 12 grudnia 2022 r. w jednym z warszawskich szpitali.

Informację o śmierci Mirosława Hermaszewskiego potwierdził w rozmowie z tvn24.pl Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, prywatnie zięć zmarłego. - Teść zmarł dziś po południu w Warszawie - przekazał polityk.

Mirosław Hermaszewski zmarł 12 grudnia 2022 r.

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu. W 1960 r. w Aeroklubie Wrocławskim przeszedł kurs pilotażu szybowcowego. Szkolił się na lotniskach w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach. W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego. Jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego. Szkołę ukończył 22 marca 1964 r., jako prymus. Otrzymał stopień podporucznika i zdobył jednocześnie kwalifikację pilota samolotów odrzutowych trzeciej klasy.

Rozmowy o śmierci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Po dwóch latach służby w pułku lotniczym w Poznaniu uzupełnił swoje umiejętności do poziomu pierwszej klasy na samolocie MiG-17, wkrótce opanował pilotowanie naddźwiękowego myśliwca MiG-21 (o prędkości 2.05 M). W 1971 r. ukończył w Rembertowie Akademię Sztabu Generalnego, po czym kontynuował służbę jako dowódca eskadry w Słupsku, w Gdyni (Babie Doły) był zastępcą dowódcy pułku. We Wrocławiu dowodził 11. pułkiem myśliwców i z tego stanowiska trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. Po selekcji rozpoczął przygotowania do lotu kosmicznego.

Mirosław Hermaszewski - Polak w kosmosie

W czerwcu 1978 roku Hermaszewski wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbyli lot statkiem Sojuz 30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, wykonano 126 okrążeń Ziemi.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: tvn24.pl, hermaszewski.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

podziel się:

Pozostałe wiadomości