Gwiazdy

Jak Michał Koterski wygrał z nałogiem? "Rozpatruję to w kategoriach cudu"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Uwaga! TVN
"Uwaga! TVN". Kulisy Sławy Miśka Koterskiego
"Uwaga! TVN". Kulisy Sławy Miśka Koterskiego
wideo 2/7

Michał "Misiek" Koterski twierdzi, że przeszedł wewnętrzną przemianę. Z grzecznego dziecka przeistoczył się w nastolatka z nałogami, a potem odbił się od dna i wygrał walkę z demonami przeszłości. Od 7 lat nie miał w ustach alkoholu. Założył rodzinę, został ojcem i kontynuuje karierę aktorską. Dlaczego nie dotarł na egzamin do szkoły filmowej? Co sądzą o nim koledzy po fachu? Czego życzy swojemu synkowi?

Michał Koterski - grzeczne dziecko, niegrzeczny nastolatek

Michał wychował się w centrum Łodzi, w dzielnicy potocznie nazywanej Manhattanem. Od 17. roku życia mieszkał sam.

- Moje mieszkanie było konkurencją dla pobliskich pubów i dyskotek, bo ludzie przychodzili z całego miasta i non stop była impreza – przyznaje, oprowadzając ekipę "Uwaga! TVN" po budynku.

Rodzice Michała rozstali się, gdy ten był małym chłopcem. Ojciec, znany reżyser Marek Koterski, wyjechał do Warszawy, a Misiek pozostał w Łodzi z mamą. - Był uroczym dzieckiem, bardzo grzecznym. W szkole podstawowej pani wychowawczyni mówiła, że chciałaby, żeby Michał choć raz coś spsocił, bo był wzorowym uczniem – wspomina Iwona Ciesielska.

- Jak był malutki, to poszłam do wróżki i ta powiedziała mi: „Będzie pani miała sławne dziecko”. Bardzo to mnie wtedy rozśmieszyło - przywołuje mama Michała.

Przepowiednia zaczęła się spełniać. Misiek odwiedzał ojca w Warszawie i od młodzieńczych lat przyglądał się jego pracy. To zaowocowało pierwszymi rolami, bowiem uznany reżyser zaczął angażować syna do swoich filmów. Misiek zagrał w takich produkcjach jak „Ajlawju”, „Wszyscy Jesteśmy Chrystusami” czy w kultowym „Dniu Świra”.

- Łódź tak naprawdę dużo mi dała, ukształtowała mnie. Dużo też takiej magicznej Łodzi pokazał mi mój ojciec, który przez swój zawód zaraził mnie aktorstwem, od dziecka podpatrywałem go w tym magicznym, filmowym świecie – mówi Michał.

- Ale do szkoły filmowej nie zajrzymy – śmieje się bohater programu i dodaje: - Byłem już w drodze na egzamin, ale przed samym egzaminem skręciłem w boczną uliczkę i niestety był ładunek (alkohol).

Misiek Koterski wygrał walkę z nałogami. Jak dokonał przemiany?

Oprócz alkoholu w jego życiu pojawiły się narkotyki. - Kiedy Michał poszedł do liceum, sądziłam, że nie będzie żadnych problemów. Któregoś razu licealna miłość Michała przyszła do mnie i powiedziała: „Wie pani, mamy problem, bo Michał bierze narkotyki” - wspomina mama Miśka.

- Miałem problem, żeby radzić sobie z prozą życia. Paliliśmy dzisiaj, jak to się mówi, niewinne jointy. Z czasem doprowadziło mnie to do innych substancji i kolejnych narkotyków. Jestem trzeźwy siedem lat i można powiedzieć, że moje życie jest jak z bajki. Ale to też ciężka praca na całe życie – przyznaje aktor i zaznacza: - Jestem w pełni przekonany, że w moim wypadku, to, że jestem trzeźwy i żyję, to dzięki Bogu. Rozpatruję to w kategoriach cudu.

Po ciężkiej pracy terapeutycznej Misiek odbił się od dna. Dziś, oprócz w nowych rolach filmowych, spełnia się w teatrze. Na stałe występuje w kilku spektaklach m.in. w komedii “The Strings, czyli sex, drugs i disco” oraz w sztuce „Wąsik”, w której gra leniwego nastolatka.

- Przed każdym spektaklem klękam i dziękuję Bogu za tę służbę i proszę, żebym dzisiaj dobrze ludziom służył – mówi Michał.

Michał Koterski oczami innych aktorów

Co o Miśku Koterskim mówią koledzy po fachu? - Ma aktorski słuch, z nim się fajnie dialoguje. Nie chodzi o to, że jak nauczył się kwestii, to będzie ją wypowiadał, tylko on rozmawia z partnerem i to jest strasznie fajne i rajcujące. On zawsze coś wykombinuje, zmieni ton, czy coś innego. Bardzo lubię z nim grać – przyznaje Mirosław Baka.

- Jest nieobliczalny, ale bardzo solidny i uczciwy w swojej postawie. W postawie na scenie i tej życiowej. Jeżeli ktoś myśli, że rąbnął o ziemię, pogruchotał się i więcej nie wstanie, to na przykładzie Miśka można się nauczyć, że można się podnieść – mówi aktor Jarosław Boberek.

Michał Koterski jako ojciec - najważniejsza rola życia

Michał jest ojcem pięcioletniego Fryderyka. - Myślę, że taką największą wartością jest to, że mój Fryderyk urodził się, jako pierwszy, w trzeźwej rodzinie Koterskich. Mój ojciec jest uzależniony, jego ojciec zapił się na śmierć, a mój Frysio przyszedł na świat już w trzeźwej rodzinie. Jedyne, czego chciałbym sobie życzyć, to, żeby jego nigdy nie spotkało piekło uzależnienia. I to w najtrudniejszych chwilach sobie przypominam i to mnie mobilizuje – zwierza się Michał.

- Jest fajnym ojcem, zabawnym. Nie wiem, czy umiem się tak bawić jak Michał. Jest też odpowiedzialny. To fajny i domyślny tata – chwali Marcelina Leszczak, mama Fryderyka.

Jak Michał patrzy teraz w przyszłość? - Na terapiach nauczyłem się, że myślenie o przyszłości mi nie służy. Mogę mieć plany, ale jest takie przysłowie: „Jak chcesz rozśmieszyć pana Boga, opowiedz mu o swoich planach”. Dla mnie najlepsze jest tu i teraz, i skupiać się na danej chwili, co mogę zrobić dla siebie, dla drugiego człowieka, a myślenie o przyszłości i przeszłości jest szkodliwe - kwituje aktor.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN/x-news

Pozostałe wiadomości