Gwiazdy

Twórca Wikipedii wraca do początków biznesu. "Zaczynaliśmy w małym biurze"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Michał Malinowski, Marcin Sawicki
Twórca Wikipedii z wizytą w Polsce

Wikipedia to najpopularniejsza encyklopedia internetowa. Choć niemal każdy z niej korzystał, niewielu wie, jak wygląda założyciel popularnej strony. To Jimmy Wales, z którym spotkał się nasz dziennikarz Marcin Sawicki.

Jak powstawała Wikipedia?

W marcu 2000 Jimmy Wales założył opartą na radzie naukowej encyklopedię internetową Nupedia.com, a Larry’ego Sangera zatrudnił jako jej redaktora naczelnego. Rok później razem z nim zainicjował Wikipedię. Początkowo miała dostarczać treści dla Nupedii w celu dalszej jej obróbki przez zespół redakcyjny. Wkrótce zastąpiła jej miejsce.

- Zaczynaliśmy w malutkim biurze. Wiele pracy wykonywałem w domu. Zwykle jak ludzie dowiadują się, że jestem założycielem Wikipedii, pytają czy jestem bogaty. Nie jestem miliarderem. W pierwszych dniach działalności zniknęła historia działalności. Na początku popularne było robienie list, np. lista krajów na świecie -

- Od samego początku wierzyłem, że to się uda. Podwajaliśmy użytkowników w pierwszych miesiącach.

Złe i dobre strony Wikipedii

Wikipedia, jak mówi sam jej założyciel, nie powinna nigdy być ostatecznym źródłem w poruszanej przez nas sprawie, a raczej punktem startowym do dalszych poszukiwań. Nie wszystkie tematy są wystarczająco zgłębione.

- Największą siłą Wikipedii są tematy opracowywane przez geeków, matematyka, twarda historia. Gorzej idzie nam ze wczesną edukacją i macierzyństwem. Niezbyt duża grupa społeczna interesuje się tymi tematami - wyznał Jimmy Wales.

Wikipedia zablokowana

Internetowa encyklopedia jest krótko mówiąc, nie na rękę wielu rządzącym na całym świecie. Z pewnością utrudnia manipulowanie narodem.

- Zmagamy się z groźbami i restrykcjami na całym świecie. Obecnie jesteśmy zablokowani w Chinach. W Rosji grożą nam różnymi karami. Robią świetną robotę - mówił założyciel Wikipedii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Michał Malinowski, Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości