Gwiazdy

Nie tylko Blanka i Maja Ostszewska. Nagie zdjęcia celebrytów mogą zszokować fanów

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski

Maja Ostaszewska, Paulina Holtz, Andrzej Chyra, Blanka Lipińska i inne polskie gwiazdy wrzuciły do sieci nagie zdjęcia. Zdziwieni fani szybko dowiedzieli się, że chodzi o akcję #topfreedompl. Jej celem jest zwrócenie uwagi na podwójne standardy i zawstydzanie kobiet.

#topfreedompl

Topfreedom.pl jest ruchem, którego głównym założeniem jest walka o równość. Także ta do odsłonięcia klatki piersiowej wszędzie tam, gdzie połowa społeczeństwa ma do tego prawo. Inicjatorzy Topfreedom upominają się o neutralność ciała, o prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych, o równy strój szkolny niezależnie od płci, o nieseksualizowanie dziewczynek, o szacunek dla każdego ciała – z jego bliznami po mastektomii, grubością, niepełnosprawnością, transpłciowością, starością i pięknem. Jedną z pierwszych polskich gwiazd, które wzięły udział w akcji, była Maja Ostaszewska. Aktorka widzi ogromną misję w nowopowstałym ruchu.

#BezCukru z Oskarem Netkowskim

#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa
#BezCukru 12. Filip Pawlak o stygmatyzacji, niepełnosprawności i walce o swoje prawa Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/12

- Takie myślenie jest mi bardzo bliskie więc polecam kampanię Waszej uwadze. Sama mam dosyć udawania, że np. nie istnieje coś takiego jak kobiece sutki. Cyrku wokół tak naturalnego zjawiska jak karmienie piersią. Chcecie wiedzieć więcej? Zajrzyjcie na topfreedom.pl - napisała na swoim profilu gwiazda.

Maja Ostaszewska na nagim zdjęciu

Aktorka przyznała także, ze ilekroć jest poza granicami Polski, swobodnie może opalać się w negliżu. W naszym kraju kobieta może zostać za to ukarana.

- Zdjęcie z wakacji - beztroska, odpoczynek, plaża i ciało. Za granicą najczęściej plażuję topless i nikogo to nie dziwi. W Polsce można za to dostać nawet mandat - oczywiście, jeśli jest się kobietą. Dlaczego? Mamy różne ciała, ale jesteśmy równi i równe w swoich prawach.

Blanka Lipińska pozuje topless

Zainspirowana działaniami Mai Ostaszewskiej, Blanka także postanowiła przyłączyć się do akcji. Pod wakacyjną pocztówką napisała kilka słów od siebie, apelując do narodu.

- Od lat wiele kontrowersji budzi moje opalanie się topless. Ja nie widzę w tym nic strasznego, nadzwyczajnego czy niestosownego. Za granicą widok piersi na plaży albo całkowicie nagich ludzi (jak np. na PUBLICZNEJ plaży w Barcelonie) to coś absolutnie normalnego. Chcemy być tacy "europejscy"… Może już zatem czas wyjść z zaścianka i zacząć takimi być? - dywagowała celebrytka.

Andrzej Chyra dołączył do akcji #topfreedompl

Choć akcja tyczy się głównie kobiet, nie brakuje w niej męskiego wsparcia. Z odsieczą na Instagramie pojawił się także Andrzej Chyra, który liczy na zmiany w społecznym odbiorze ludzkiej nagości.

- UWOLNIJMY PIERSI I TORSY Z NIEWOLI FAŁSZYWEJ PRZYZWOITOŚCI! - apelował aktor.

Ewa Skibińska pokazała się nago

Ewa Skibińska wielokrotnie podnosiła w mediach temat nagości. Sama nie unika rozbieranych scen, a także na swoim profilu na Instagramie zdarza jej się przemycić artystyczną nagość. Gwiazda nie mogła nie dołączyć do ruchu #topfreedompl.

- Czy rzeczywiście zdjęcie koszulki jest wciąż w Polsce "nieobyczajnym wybrykiem"? Analizy tego zagadnienia podjęła się prawniczka Aleksandra Polińska w pracy doktorskiej "Nagość. Studium prawne ze szczególną perspektywą polskiego prawa karnego". TAK TO JEST MANDAT, ale tylko dla kobiety - napisała pod postem.

Paulina Holtz pokazała piersi w ramach #topfreedompl

Paulina Holtz również znalazła w nowopowstałej akcji ujście dla piętrzących się od lat frustracji. Gwiazda nie zgadza się na nierówne traktowanie. Trzeba przyznać, że jej zdjęcie jest jednym z odważniejszych w ramach #topfreedompl.

- Mnie osobiście do szału doprowadza konieczność blurowania lub zaklejania kobiecych brodawek (tak, biust jest OK. Kobiece brodawki sutkowe to złoooo ). Na moim profilu foto @by_yasama, miałam już z powodu nagich zdjęć kłopoty. Nagich, artystycznych zdjęć. Nie porno, nic wulgarnego. Ciało, po prostu. Niektóre IG największych muzeów na świecie zostały zbanowane za wrzucanie obrazów i rzeźb klasycznych, na których widać było kobiece brodawki. Paranoja! To oczywiście wierzchołek góry lodowej, ale jaskrawo pokazuje, że nierówność płci uważana jest za "naturalną" - wytłumaczyła swój udział w akcji gwiazda.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz, Tomasz Urbanek, Mateusz Grochock/East News; Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości