Gwiazdy

Renata Kaczoruk o wychodzeniu z kryzysu psychicznego. "Goniły mnie koszmary"

Gwiazdy

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Michalina Kobla
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
wideo 2/3

Jako modelka podbijała wybiegi i okładki magazynów. W ostatnich latach wielokrotnie widzieliśmy ją na srebrnym ekranie. Renata Kaczoruk obala mity dotyczące zdrowia psychicznego - sukcesy nie uchroniły jej bowiem przed kryzysem. O drodze do poznania samej siebie opowiedziała Michalinie Kobli w cyklu "Choroba to nie moda" na łamach dziendobry.tvn.pl.

Renata Kaczoruk o zaburzeniach lękowych i depresji

Czas pandemii oraz towarzyszące mu niepewność i izolacja sprzyjały kryzysom psychicznym. W przypadku Renaty Kaczoruk gorszy okres rozpoczął się chwilę przed jej wybuchem. Doświadczyła zaburzeń lękowych i depresji.

- Jakiś poziom niepokoju, lęku towarzyszył mi od bardzo dawna i byłam do niego przyzwyczajona. Do tego, że budziłam się strasznie przestraszona, że goniły mnie koszmary, że pojawiały się epizody bezsenności. To była norma - przyznała w rozmowie z Michaliną Koblą z serwisu dziendobry.tvn.pl.

W końcu przyszedł moment, w którym Renata zrozumiała, że potrzebuje pomocy.

- Naprawdę poważnie potraktowałam temat, kiedy okazało się, że bardzo mocno utrudnia mi funkcjonowanie. Musiałam pójść do lekarza, bo najtrudniejsze w tym wszystkim jest poczucie bezradności i braku perspektywy - podkreśliła.

Modelka ukończyła psychologię. Na co dzień zajmuje się wspieraniem innych osób. Zaznacza, że dziś jest w znacznie lepszym miejscu niż na początku epidemii.

Dlaczego boimy się iść po pomoc?

Choć w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej osób, w tym również bardzo znanych, dzielących się własnym doświadczeniem kryzysu psychicznego, korzystanie z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej pozostaje tabu.

- Zrobiłam też badania na temat tego, jak inne dziewczyny sobie z tym radzą. Okazało się, że większość z nich czuje wstyd, to nie jest coś, o czym chcą rozmawiać. To jest temat ukrywany. To jest temat, z którym żyją, nie chcąc wyciągać rękę po pomoc. Dlatego, bo czują się inne, samooskarżają się, jest w nich obecny krytyk wewnętrzny - zauważyła Renata Kaczoruk. Jej zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić, jest bycie czułą przewodniczką. Obdarzanie samej siebie wyrozumiałością. Renata Kaczoruk okazuje ją zresztą również tym osobom, które nie są jeszcze gotowe iść po pomoc.

- To jest wyjście poza strefę komfortu. Jedna z najboleśniejszych rzeczy. Rozumiem każdego, kto się boi, bo ja wiele razy w życiu bałam się podejmować różnych rzeczy i wyzwań (...). Pamiętam takie czasy w swoim życiu, kiedy mnie po prostu nie było na to stać. Po prostu bym wykorkowała, nie mogłam sobie wrzucić jeszcze tego tematu, bo byłam w procesie walki o przetrwanie, a nie w miejscu, w którym mogę się swobodnie rozwijać - wspominała.

Gdyby mogła cofnąć czas, jakie prawdy dotyczące zdrowia psychicznego i dbania o swój dobrostan chciałaby usłyszeć jako uczennica?

- O emocjach. Bardzo chciałabym usłyszeć, że emocje to jest informacja, bardzo cenna i ty z tą informacją możesz zrobić, co chcesz - zaznaczyła.

Jedną z najbardziej nierozumianych emocji jest gniew. - Ważne jest, żeby mówić dzieciakom: słuchajcie, złość nie jest czymś, co macie chować. Warto się nauczyć wyrażać ją w sposób konstruktywny - wskazała Renata Kaczoruk.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Tymczasem możecie również sami dołożyć swoją cegiełkę do walki z uprzedzeniami, których największymi ofiarami są najmłodsi. To właśnie z myślą o nich Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

  • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

"Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości