Gwiazdy

Premiera filmu "Apokawixa". "W Polsce robimy kino gatunkowe"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Mateusz Jarosławski
„Apokawixa” – polski film o zombie
„Apokawixa” – polski film o zombieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

"Apokawixa" to najnowszy film cenionego reżysera Xawerego Żuławskiego. Na ekranie zobaczymy zarówno młodych aktorów, jak i znane gwiazdy kina, które zamieniają się w zombie. O czym opowiada produkcja i jak twórcy wspominają pracę na planie?

Premiera filmu "Apokawixa"

7 października wchodzi do kin film "Apokawixa". To historia o szalonej imprezie grupy maturzystów. Kiedy młodzież bawi się w najlepsze, dzieje się coś, co zmienia bieg wydarzeń i wpływa na los wszystkich bohaterów.

- Kiedy dostałam scenariusz i dowiedziałam się, że robimy film o zombie, to byłam dosyć zaskoczona. Po pierwsze tym, że w Polsce robimy kino gatunkowe, ale zaufałam Xaweremu Żuławskiemu. A po drugie byłam zaskoczona w ogóle tym, jak to się wszystko wydarza - powiedziała Waleria Gorobets.

Żuławski klasyfikuje swoje dzieło jako film apokaliptyczny, katastroficzny, a zarazem komediowy - z gatunku filmów o zombie.

- Świat podupadł, a my, młodzi ludzie, potrzebujemy rozrywki w momencie, w którym się znajdujemy, czyli po maturze. Rzucamy arkuszami i chcemy wyjechać - powiedział Mikołaj Kubacki, odtwórca jednej z głównych ról. - Ja jako Kamil Wilk, mój bohater, funduję imprezę nad morzem. W pewnym monecie po prostu sytuacja zmienia tor, to jest coś, czego nikt by się nie spodziewał - dodał aktor.

Tomasz Kot i Cezary Pazura w filmie "Apokawixa"

W "Apokawixie" zagrało wielu młodych aktorów. Partnerowali im doświadczeni, starsi koledzy po fachu. - Nigdy wcześniej nie grałem w gatunkowo podobnych historiach, w związku z tym to było bardzo ciekawe - przyznał Tomasz Kot. - Ja oczywiście poczułem metrykę swoją, bo nie zawsze człowiek ma tyle energii i gotowości, co właśnie ci młodzi. Jako grupa zombie biegniemy, oni mają niespożyte siły, a u mnie jest trochę mniej - stwierdził.

Jak Cezary Pazura odnalazł się na planie? - Praca rzeczywiście tętniła młodością. To absolutnie w 100 proc., ale ja mam problem z pracą z młodymi. Mieliśmy jedną przyczepę, taką aktorską, którą w zimne wieczory mogliśmy zaadaptować do własnych potrzeb. Tam była farelka, która grzała. Jak ja już tam siedziałem i młodzi wchodzili z jedzeniem, i mnie widzieli, to jakoś szybko się miksowali i szli gdzie indziej. Krępowali się mnie i troszeczkę było mi przykro, ale potem lody przełamaliśmy i było na planie już super. Myślałem, że to pokolenie nie jest pracowite, a jest. Z niezwykłym poświęceniem oddali się pracy na planie, że ja byłem pełen podziwu i jestem cały czas - podkreślił aktor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości