Szyją kostiumy i przebierają się za postacie z gier. "Wszystko jest zrobione tak, żeby działało i wyglądało"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Cosplay – stroje z gier
Cosplay – stroje z gier
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
Cosplay to coś, co uwielbiają fani gier komputerowych i komiksów. Oryginalne stroje, kolorowe makijaże, peruki, hełmy czy zbroje są atrybutami zawodowych cosplayerów. Julia "Issabel" Syczewa oraz Magda "Violet" Kosmoski w Dzień Dobry TVN opowiedziały, na czym polega cosplay i zdradziły, ile czasu tworzą swoje efektowne kostiumy.
Cosplay - co to jest?

W piątek 7 października w Poznaniu ruszają największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie to odwiedzą również cosplayerzy. Czym się zajmują? - Cosplay jest to rodzaj sztuki. Połączenie kostiumu i gry aktorskiej. Mówiąc wprost, robimy kostiumy i odgrywamy postacie, w które się wcielamy - wyjaśniła Julia "Issabel" Syczewa. - Spotykamy się m.in. na takich festiwalach, jak teraz będzie w Poznaniu. Są to głównie festiwale fantastyki, mangi, anime lub gier. Występujemy np. na scenie w konkursach cosplay albo chodzimy korytarzami, robimy zdjęcia, rozdajemy czasami autografy. Przede wszystkim sprawiamy frajdę fanom gier - dodała.

Cosplay to nie tylko zabawa lub pasja. Dla wielu cosplayerów przebieranie się jest pracą, z której czerpią dochody. - Jest takie powiedzenie, że jak się robi to, co się kocha, to się nie pracuje. Ale to nieprawda, pracuje się trzy razy ciężej. To jest nasze życie. Oddychamy, pracujemy, śpimy i cały czas myślimy o cosplayu. Jesteśmy freelancerkami, więc ile sobie znajdziemy tej roboty, tyle mamy - przyznała Magda "Violet" Kosmoski.

Jak powstają stroje cosplayerów?

Julia i Magda samodzielnie wymyślają i tworzą swoje niepowtarzalne stroje. - To też jest bardzo duża część cosplayu, że my te rzeczy robimy sami. Wymyślamy je. Wszystko jest zrobione tak, żeby działało, wyglądało, ale niekoniecznie jest to wygodne - stwierdziła Magda. - Jeśli mamy dwa miesiące na uszycie stroju, to zajmie to dwa miesiące. Jeśli mamy tydzień, to damy radę zrobić w tydzień, ale nie śpiąc i nie jedząc - przyznała "Violet".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości