Gwiazdy

Pink Floyd wraca dla Ukrainy. Kultowy zespół nagrał nowy utwór z ukraińskim muzykiem

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
gitarzysta na scenie

"Hey Hey Rise Up" to najnowszy singiel wydany przez legendarną brytyjską grupę Pink Floyd. Jest pierwszym utworem zespołu od 1994 roku, gdy na rynku ukazał się ostatni album "The Division Bell". Pieniądze ze sprzedaży mają wspomóc walczącą Ukrainę.

Pink Floyd wydali nowy utwór "Hey Hey Rise Up"

Gitarzysta i wokalista Pink Floyd, David Gilmour odniósł się do opublikowanego na Instagramie nagrania Andrija Chływniuka, frontmana ukraińskiego zespołu rockowego BoomBox. Chodzi o wideo z pierwszego tygodnia rosyjskiej inwazji, na którym widać Chływniuka w centrum Kijowa, obok Soboru Sofijskiego. Wokalista, trzymając karabin, śpiewa tam napisaną w 1914 roku ukraińską patriotyczną pieśń. 

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Pomyślałem: to całkiem magiczne, może uda mi się coś z tym zrobić - relacjonował David Gilmour. - Mam dużą platformę, nad którą pracowałem przez te wszystkie lata. To naprawdę trudne i frustrujące patrzeć na ten niezwykle szalony, niesprawiedliwy atak wielkiego mocarstwa na niezależny, pokojowo nastawiony, demokratyczny naród. Frustracja rosnąca przez to, co widzę, myśląc: "co do cholery mogę zrobić?" jest nie do zniesienia - dodał muzyk.

Owocem tych myśli jest "Hey Hey Rise Up!" - nowy singiel Pink Floyd, zawierający fragmenty występu Chływniuka. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

David Gilmour i BoomBox - współpraca

Gilmour wystąpił na żywo z BoomBoxem w 2015 roku na londyńskim benefisie dla Belarus Free Theatre (Białoruskiego Wolnego Teatru). 

- W 2015 roku zagrałem w londyńskim KOKO na rzecz Białoruskiego Wolnego Teatru, którego członkowie zostali uwięzieni. Na koncercie pojawiły się Pussy Riot i ukraiński zespół BoomBox. Mieli zagrać własny set, ale wokalista Andrij miał problemy z wizą, stąd reszta zespołu zagrała ze mną tego wieczoru "Wish You Were Here for Andrij" - wspomniał Gilmour, którego słowa zacytowano na oficjalnej stronie zespołu.

- Niedawno przeczytałem, że Andrij przerwał swoją amerykańską trasę z BoomBoxem, wrócił na Ukrainę i dołączył do ukraińskiej obrony terytorialnej. Potem zobaczyłem to niesamowite wideo na Instagramie, gdy stoi na placu w Kijowie z piękną świątynią ze złotą kopułą w tle i śpiewa otoczony ciszą miasta, w którym z powodu wojny nie ma ani ruchu ulicznego, ani codziennego gwaru. To było potężne przeżycie - przyznał.

Chływniuk 25 marca informował, że w walkach pod Kijowem został ranny w twarz. Sprecyzował, że zranił go odłamek pocisku moździerzowego. Opublikował też zdjęcia pokazujące ranę i opatrunek założony na policzek.W czasie komponowania muzyki do singla David Gilmour, którego synowa jest pochodzenia ukraińskiego, porozmawiał z Andrijem, który trafił do kijowskiego szpitala, gdzie dochodził do siebie po ranieniu odłamkiem.

- Odtworzyłem mu kawałek utworu przez telefon, a on dał mi swoje błogosławieństwo. Mam nadzieję, że w przyszłości zrobimy coś razem - opisuje Gilmour.

"Hey Hey Rise Up" - nowy singiel Pink Floyd

Na okładce nowego singla Pink Floyd widać narysowany przez kubańskiego artystę Yosana Leona słonecznik, symbol Ukrainy. Jak wyjaśniono na stronie zespołu, okładka jest też bezpośrednim odniesieniem do kobiety, która rozdawała nasiona słonecznika rosyjskim żołnierzom i kazała im nosić je w kieszeniach, aby - gdy polegną - na ich miejscu wyrosło coś pożytecznego.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Sean Gallagher/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości