Paulina Młynarska gorzko o szkole: "Jest skażona przemocą. Swoją podstawówkę wspominam jak horror"

Paulina Młynarska o szkole
Paulina Młynarska o szkole
Źródło: Dzień Dobry TVN
Do sieci trafił sprawdzian ucznia z dysleksją, zamieściła go na swoim profilu Dorota Lubas - terapeutka pedagogiczna, trenerka i blogerka. Prowadzi swój profil z misją kształtowania świadomej edukacji dzieci i młodzieży. Zdjęcie pracy ucznia pokryte gęstą siatką czerwonych uwag nauczyciela, wywołało falę komentarzy oburzonych internautów i otworzyło dyskusję, która budzi w wielu z nas bolesne emocje. Włączyła się w nią również Paulina Młynarska.

Paulina Młynarska wspomina szkołę

Rozmowa na temat przemocy w szkole stała się także tematem wywiadu Joanny Biszewskiej z Pauliną Młynarską, opublikowanego na łamach edziecko.pl. To niezwykle ważna rozmowa, która pokazuje jak bardzo kulejący jest system edukacji w Polsce. Na pytanie dziennikarki o krążące w Internecie zdjęcie, pokreślonej na czerwono pracy, Paulina Młynarska odpowiada:

- Nie zdziwiło mnie to wcale. Uważam, że system edukacyjny w Polsce jest skażony przemocą. I to nie jest prawda, że teraz jest większa świadomość. Ta świadomość jest w miejskich bańkach internetowych i w grupach rodziców. Co ja zobaczyłam, jeśli chodzi o wspomnianą pokreśloną pracę, to wyżywka. Coś, co w Polsce spotykamy na każdym kroku, kiedy jedni ludzie czegoś uczą drugich - stwierdziła dziennikarka.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Swoje doświadczenia z edukacją wspomina równie traumatycznie. - Swoją podstawówkę wspominam jak horror. Nie wszystkie, ale wiele było nauczycielek, które się darły na nas bez przerwy, straszyły nas, szantażowały, wyzywały, szarpały za uszy, popychały, wyśmiewały się z nas. Miałam panią od wuefu, która ośmieszała każdą osobę niepotrafiącą grać w siatkówkę. Ja myślę, że po takich doświadczeniach nasze relacje są skażone przemocą - powiedziała Paulina Młynarska.

Rzecznik Praw Dziecka alarmuje

Tylko w 2021 roku Rzecznik Praw Dziecka został poinformowany o 326 postępowaniach wyjaśniających prowadzonych wobec nauczycieli z powodu naruszenia praw i dobra dziecka, z czego 257 spraw zostało skierowanych przez rzeczników dyscyplinarnych do dalszego badania w komisjach dyscyplinarnych.

W raporcie Rzecznika Praw Dziecka z 31 marca 2021 opublikowane zostały przykłady nadużyć nauczycieli, między innymi:

  • stosowania przemocy fizycznej i psychicznej (uderzenie, szarpanie, wyzywanie),
    • używania przez nauczyciela obraźliwych, wulgarnych i poniżających słów,
      • użycia przemocy psychicznej wobec ucznia, który był w szkole dopiero drugi dzień po intensywnej psychoterapii, farmakoterapii oraz kilkumiesięcznej realizacji obowiązku szkolnego w trybie indywidualnego nauczania w związku z m.in. trudnymi doświadczeniami rodzinnymi.

        Wykluczanie dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych

        W wywiadzie poruszony został także inny bardzo istotny problem - wykluczenia dzieci z różnych powodów takich jak: pochodzenie z rodzin ubogich lub dysfunkcyjnych, czy zaburzenia potwierdzone orzeczeniami.

        - Byłam wykluczana przez nauczycieli i strasznie wyśmiewana z powodu moich problemów z dysleksją i z matematyką. Często kompletnie nie rozumiałam tego, co było mówione na lekcjach matematyki. W trzeciej czy czwartej klasie przeszłam rodzaj załamki dziecięcej i uwierzyłam w to, co powtarzali mi na każdym kroku nauczyciele. Że nic ze mnie nie będzie - wyjawiła Paulina Młynarska.

        Dziennikarka jest autorką kilkunastu książek. Jej ostatnia nosi tytuł "Moja Lewa joga". Zajmuje się także jogą. 

        J. J. Rousseau napisał: "Pamiętaj, zanim odważysz się przedsięwziąć formułowanie człowieka, musisz przedtem stać się człowiekiem; musisz z samego siebie uczynić przykład, którym powinieneś być dla ucznia."

        Zobacz także:

        Autor: Patrycja Sibilska

        Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości