Nieznane nagrania Kory wkrótce ujrzą światło dzienne. Do sieci trafił pierwszy singiel

kora
Kora
W czerwcu tego roku Kora obchodziłaby 71. urodziny. Pamięć o legendarnej artystce wciąż trwa, a kolejne pokolenia sięgają po jej utwory. Już niebawem ukaże się wyjątkowy projekt Michała Pepola, płyta "KCKM", a na niej piosenki, których do tej pory nikt nie odkrył. Jesteście ciekawi? Do sieci właśnie trafił pierwszy singiel.

Kora - legenda polskiej muzyki

Przyszła na świat 8 czerwca 1951 roku. Karierę muzyczną rozpoczęła w latach 70. I od razu zdobyła grono wiernych słuchaczy – Kora, a właściwie Olga Sipowicz, z domu Ostrowska.

Zadziorności i charyzma były czymś, czego wokalistce mogły pozazdrościć koleżanki po fachu. Prawdziwą sławę zyskała jako wokalistka i autorka tekstów grupy Maanam. Z zespołem wydała jedenaście albumów studyjnych i okrzyknięta została mianem ikony polskiego rocka. Jej piosenki śpiewała cała Polska. W grudniu 2008, po 32 latach istnienia, zespół Maanam zawiesił działalność.

28 lipca 2018 roku media obiegła przykra wiadomość. Po długiej walce z chorą odeszła Kora. Pamięć po niej pozostanie jednak na długie lata.

Muzyczny hołd dla Kory

Kora stworzyła utwory, które do dziś pamiętamy i śpiewamy. W końcu kto nie zna "Boskie Buenos (Buenos Aires)", "Krakowski spleen", czy "Kocham cię, kochanie moje"? Po śmierci wokalistki okazało się jednak, że w szufladach artystka miała zdecydowanie więcej hitów. Wkrótce po utwory zaczęli sięgać młodzi reprezentanci sceny muzycznej. W marcu 2022 roku Natalia Przybysz wydała płytę "Zaczynam się od miłości", na którą trafiły piosnki z nieznanymi tekstami Kory. Nieco wcześniej Ralph Kamiński nagrał album "KORA" z nowymi wersjami klasycznych utworów. To nie koniec hołdów, jakie polscy muzycy pośmiertnie składają Korze.

W roku 71. urodzin artystki powstaje kolejny wyjątkowy projekt. Latem na rynku ukaże się album, na który trafią nigdy wcześniej niewydane nagrania Kory. Za aranżację i własną interpretację utworów odpowiedzialny jest Michał Pepol – wiolonczelista i członek Royal String Quartet. To właśnie jemu 3 lata temu zaufał Kamil Sipowicz i przekazał kilkadziesiąt nieznanych nagrań Kory z różnych miejsc i lat. Już od 14 czerwca w sieci usłyszeć możemy pierwszy utwór z płyty pt. "KCKM".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości