Gwiazdy

Nagranie z Johnem Lennonem trafiło na aukcję. Co na nim jest?

Gwiazdy

Autor:
Milena
Jaworska
Źródło:
PAP
x-newsJohn Lennon

Na aukcję trafiło niezwykłe nagranie z Johnem Lennonem i jego żoną Yoko Ono. 33-minutowe unikatowe audio trafi pod młotek, a jego wartość jest szacowana na 27-40 tys. euro. Właścicielami kasety są byli uczniowie, którzy w 1970 r. mieli okazję przeprowadzić wywiad ze słynnym brytyjskim muzykiem i japońską artystką.

Unikatowe nagranie z Johnem Lennonem

W Danii na aukcję trafiła we wtorek kaseta z niepublikowanym dotąd, ponad półgodzinnym nagraniem z Johnem Lennonem, byłym członkiem The Beatles - przekazał kopenhaski dom aukcyjny Bruun Rasmussen. Wartość pamiątki szacowana jest na 27-40 tys. euro. 33-minutowe nagranie ze słynnym brytyjskim muzykiem oraz jego żoną, japońską artystką Yoko Ono, przeprowadziła na początku 1970 roku czwórka duńskich licealistów. 16-letni wówczas uczniowie mieli okazję spotkać się z nimi, by przeprowadzić wywiad, który później miał trafić do szkolnej gazetki. - To doświadczenie miało na nas ogromny wpływ. (...) uważaliśmy Johna Lennona i Yoko Ono za pewnego rodzaju politycznych proroków i uosobienie pokoju. (...) tych dwoje słynnych ludzi ukształtowało nasze pokolenie i cały ruch kontrkulturowy - powiedziała Karsten Hojen, jedna z autorek nagrania i jego współwłaścicielka. - Będziemy szczęśliwi, jeżeli (kasetę) kupi od nas jakieś muzeum albo może nawet sama Yoko Ono - dodała. Zwycięzca aukcji wraz z kasetą otrzyma zestaw 29 zdjęć zrobionych podczas spotkania z muzykiem oraz egzemplarz gazety z wywiadem duńskich licealistów z 1970 roku.

John Lennon śpiewa nieopublikowany utwór "Radio Peace"

Nagranie ma tak wielką wartość również z uwagi na to, że John Lennon wykonuje na nim nigdy nieopublikowaną piosenkę "Radio Peace". Niezwykła pamiątka z pewnością zachwyci fanów wokalisty oraz zespołu The Beatles.

- Lennon gra "Give Peace a Chance", ale z innym tekstem, dodając słowa dotyczące ówczesnych duńskich spraw, co jest dla nas naprawdę zabawne. (Na nagraniu) możemy też usłyszeć "Radio Peace", nigdy wcześniej niepublikowany utwór - mówi Alexa Bruun Rasmussen z domu aukcyjnego Bruun Rasmussen.

John Lennon - kim był?

Lennon był jednym z liderów legendarnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Grupa wylansowała wiele przebojów, m.in. "She Loves You", "Twist & Shout" "Yesterday" i "Hey, Jude". Sprzedała blisko 800 mln płyt. John Lennon artysta zginął 8 grudnia 1980 roku, postrzelony przez fana na ulicy, w bramie swojego domu w Nowym Jorku. Miał 40 lat. 

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości