Marina Abramović wspiera Ukrainę. "Poznałam tych ludzi - dumnych, silnych i mających swoją godność"

Marina Abramović
Marina Abramović wspiera Ukrainę
Źródło: Carlos Alvarez/Getty Images
Marina Abramović, znana artystka i performerka, od wielu lat pracuje w Ukrainie i doskonale zna tamtejszych mieszkańców. W obliczu inwazji Rosji na ten kraj postanowiła zareagować i wyrazić swoje wsparcie dla Ukraińców.

Marina Abramović stoi murem za Ukrainą

24 lutego około 4:00 nad ranem czasu polskiego, rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojska zaatakowały ukraińskie miasta z różnych kierunków. Na skutek tych działań wprowadzono stan wojenny. Działania wojenne eskalują z godziny na godzinę. Wiele gwiazd i cenionych postaci ze świata sztuki wyraża w mediach społecznościowych wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Marina Abramović również postanowiła zabrać głos.

Ukraina

Żenia Klimakin- dziennikarz telewizyjny i radiowy i Artem Manuilov- aktor teatralny.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

- Urodziłam się w Jugosławii, kraju położonym między Zachodem i Rosją na wschodzie. Ostatnimi laty pracuję w Ukrainie. Poznałam tych ludzi - dumnych, silnych i mających swoją godność. Wyrażam całkowitą solidarność z nimi w tym strasznym czasie. Atak na Ukrainę to atak na nas wszystkich, na ludzkość i to musi zostać powstrzymane - podkreśliła Marina Abramović.

Kim jest Marina Abramović?

Marina Abramović urodziła się 30 listopada 1946 w Belgradzie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w stolicy Serbii. Artystyczną karierę zaczęła od malarstwa, ale już w czasach studenckich tworzyła swoje pierwsze performance, dzięki którym zdobyła wielką popularność.

W latach 1973–1975 zrealizowała jedne z najbardziej kontrowersyjnych projektów, związane były m.in. z bólem i przekraczaniem granic własnego ciała. Szerokim echem w mediach odbiła się akcja pt. "Art Must Be Beautiful/Artist Must Be Beautiful". Polegała na czesaniu włosów, aż do utworzenia krwawiącej rany na głowie. W połowie lat 70. Marina związała się z niemieckim artystą Ulay'em. Razem tworzyli artystyczne projekty, a jednym z najgłośniejszych performance'ów pary było przemierzenie Wielkiego Muru Chińskiego. On szedł z zachodu, a ona ze wchodu. Po 90 dniach wędrówki spotkali się w połowie drogi i postanowili się rozstać.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości