Gwiazdy

Marek Kondrat obchodzi 71. urodziny. "Wszystko to, co się dzieje dziś, ma smak i wartość najważniejszą"

Gwiazdy

Marek Kondrat

Marek Kondrat należy do grona najzdolniejszych i najbardziej podziwianych polskich aktorów, mimo że już od wielu lat nie zagrał w żadnej nowej produkcji. Obecnie skupia się na winie, "afirmacji życia" oraz wychowywaniu 3-letniej córki. Za co go kochamy?

Życiorys Marka Kondrata

Marek Kondrat pochodzi z aktorskiej rodziny. Urodził się 18 października 1950 roku jako syn aktora Tadeusza Kondrata i Olgi Łuć. Jest bratankiem Józefa Kondrata - również aktora. Wychował się na warszawskim Muranowie. Debiutował w filmie w wieku zaledwie 11 lat. Zagrał wówczas Wawrzka w "Historii żółtej ciżemki", a już rok później był Pietrkiem w "Między brzegami".

Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1972 roku. Pierwszy rok po ukończeniu szkoły wyższej spędził w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Następnie występował na scenach teatrów warszawskich m. in. w Dramatycznym, Nowym, Komedia czy Powszechnym im. Zygmunta Hübnera. W magazynie "Film" mówił:

Bardzo lubię teatr, ale chcę także realizować się gdzie indziej: w filmie, radiu, telewizji i kabarecie. Przy stałym angażu w teatrze udział w tych jakby pobocznych zajęciach zawsze wiązał się z mnóstwem komplikacji.

W tym czasie Kondrat ożenił się z magister ekonomii, Iloną Ludgardą Gagajek. W 1974 roku urodził się ich pierwszy syn Mikołaj (studiował dziennikarstwo, a dziś prowadzi sieć sklepów z winami), natomiast 6 lat później Wojciech (muzyk w Filharmonii Warszawskiej).

Wiadomo, że w latach 80. Marek grał także na scenach francuskich. Występowanie przed obcą publicznością uznał jednak za puste doświadczenie. "Gazecie Wyborczej" wtedy wyznał:

Czuję się związany uczuciowo z moją ojczyzną, ja tak jej nienawidzę, że ją kocham, albo odwrotnie. Jestem uwikłany. Byłaby możliwość ucieczki, bo tamten świat mnie kupuje, ale ja duszą, ciałem i całym moim nieszczęściem jestem tu. I tu pewnie zdechnę mimo wszystkich marzeń, żeby mieszkać w Toskanii.

W kolejnych latach odnosił wielkie sukcesy w branży filmowej. Cieszył się powszechną sympatią widzów i krytyki. Dostawał nagrody filmowe, teatralne, a także telewizyjne. W latach 90. stał się głównym aktorem nowego polskiego kina sensacyjno-gangsterskiego. Równocześnie występował w komediach.

W 2007 roku stracił powołanie do gry aktorskiej i ogłosił, że kończy karierę. Pojawił się jeszcze tylko w "Małej maturze 1947" (2010). Zrezygnował z teatru oraz filmu, a na ekranie pojawiał się tylko w reklamach. A właściwie - w jednej. Kondrat od 1999 roku działał na rzecz ING Banku Śląskiego i tak jest do dziś. Teraz zajmuje się głównie dystrybucją win, a także wychowywaniem urodzonej w 2018 roku córki Heleny ze związku z Antoniną Turnau, córką muzyka Grzegorza Turnaua. Nagrywa także filmiki na YouTube, w których tłumaczy, czym się kierować przy wyborze wina.

Jestem człowiekiem, który nie odkreśla kartek, ani się zastanawia nad przemijaniem w sposób szczególny. Wszystko to, co się dzieje dziś, ma smak i wartość najważniejszą. (...) Jestem człowiekiem pogodnym, jestem człowiekiem spełnionym. Ale ja myślę, że wiek mamy w głowie pomieszczony, a ja mam w głowie jeszcze dużo fiołków

- mówił w jednym z wywiadów w Dzień Dobry TVN.

Najlepsze filmy z Markiem Kondratem

 • "Zaklęte rewiry" (1975)
 • "Smuga cienia" (1976)
 • "C.K. Dezerterzy" (1986)
 • "Psy" (1992)
 • "Pułkownik Kwiatkowski" (1995)
 • "Kiler" (1997)
 • "Złoto dezerterów" (1998)
 • "Pan Tadeusz" (1999)
 • "Kiler-ów 2-óch" (1999)
 • "Pieniądze to nie wszystko" (2001)
 • "Dzień świra" (2002)
 • "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006)
 • "Ryś" (2007)

Czy Marek Kondrat wraca do aktorstwa? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości