Gwiazdy

4,5 roku pracowała nad filmem o krowie. Polka nagrodzona za zdjęcia do wyjątkowego dokumentu

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
4,5 roku pracowała nad filmem o… krowie
4,5 roku pracowała nad filmem o… krowie Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Magda Kowalczyk podczas 19. edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzymała główną nagrodę Canon za najlepsze zdjęcia do filmu "Krowa" Andrei Arnold. Jak udało jej się wejść we współpracę z cenioną reżyserką? Jakie przesłanie niesie produkcja? Na te pytania operatorka odpowiedziała w Dzień Dobry Wakacje.

Magda Kowalczyk o współpracy z Andreą Arnold

Magda Kowalczyk jako operatorka pracowała przy realizacji blisko 30 etiud szkolnych i filmów dokumentalnych. Ostatnie lata spędziła na planie zdjęciowym "Krowy". Jak udało jej się nawiązać współpracę z cenioną Andreą Arnold?

- Znalazłam się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Bo Andrea Arnold szukała operatora do swojego filmu dokumentalnego, a ja akurat byłam w Londynie. Zdjęcia do tego filmu były zaplanowane na 3 lata, a później się okazało, że to jest 4,5 roku kręcenia - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry Wakacje.

Operatorka otrzymała e-maila z zaproszeniem na testy. Początkowo nie mogła w to uwierzyć. Andrea Arnold to bowiem wybitna reżyserka i scenarzystka, laureatka Oscara za film "Osa". Jest autorką takich produkcji jak m.in.: "Fish Tank" czy "Wielkie kłamstewka". - To mi bardzo pomogło, że znałam jej twórczość na pamięć, wszystkie wywiady - przyznała gościni.

Magda Kowalczyk, idąc na testy, nie wiedziała jednak, że główną bohaterką filmu będzie krowa. - Andrea powiedziała, że chciałaby zrobić film o zwierzęciu. Pierwszy test był w minizoo, które nazywa się City Farm. Mieliśmy godzinę i trzeba było nagrać jedno zwierzę. Wybrałam lamę. (...) Najważniejsze w filmie dokumentalnym jest, by dobrze wybrać bohatera. Dlatego spędziłam większość czasu z tej mojej godziny na szukaniu bohatera - wyjaśniła.

"Krowa" - o czym jest film?

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Widz obserwuje cykl jej życia i zanurza się w emocjach zwierzęcia.

- Luma nas zaczarowała, bo jest krową ciekawską. Wszędzie zaglądała, wszystko musiała obwąchać. W związku z tym było mi łatwo ją kręcić. Za nią krok w krok prowadziłam kamerę. (...) Wyróżniała się i spełniała warunek, że musiała być na tyle wiekowa, żebyśmy mogli zaobserwować proces starzenia się, a na tyle jeszcze młoda, by mogła mieć jeszcze jedno dziecko albo dwa - mówiła Magda Kowalczyk.

Celem reżyserki było nakręcenie filmu, który skłania do refleksji. - Andrea chciała zrobić ten film, by ludzie zaczęli sobie zadawać pytania, jak wygląda życie ludzi, krów. Czy w tym systemie, który stworzyliśmy jest jakaś metoda, czy to kompletne szaleństwo? Bardzo często po pokazach ludzie wdawali się w dyskusje, gdzie my jesteśmy jako ludzie, czy system, w którym my żyjemy jest dobry, czy zły - podkreśliła operatorka.

Jak przebiegała praca na farmie? Który moment z planu Magda na długo zapamięta? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości