Dla nich to pierwszy Dzień Matki. Które gwiazdy niedawno przywitały na świecie swoje dziecko?

Autor:
Oskar
Netkowski

Joanna Opozda, Justyna Kowalczyk, Zofia Zborowska i wiele innych mam świętuje 26 maja swój dzień. Dla kilku gwiazd jest to pierwszy raz w tej roli. Kto jeszcze w minionym roku przywitał na świecie malucha?

Dzień Matki - historia święta

Początki tego święta sięgają czasów starożytnych. W Egipcie oddawano cześć bogini Izydzie, która była wzorem doskonałej matki i żony. Natomiast w Grecji i Rzymie kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały urodzaj i płodność. Zwyczaje te odeszły w zapomnienie wraz z nastaniem ery chrześcijaństwa i wprowadzeniem zakazu czczenia innych bogów. Zwyczaj oddawania czci matkom powrócił w Anglii w XVII w. Wówczas co roku, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, odprawiano modlitwy w najbliższej katedrze, a całe wydarzenie nazywano niedzielą u matki . Dzień ten był wolny od pracy, a wszystkie mamy obdarowywano kwiatami, słodyczami i innymi podarunkami. Ta tradycja przetrwała do XIX w., następnie zniknęła i ponownie powróciła po zakończeniu II wojny światowej.

"#BezCukru z Oskarem Netkowskim"

#BezCukru 15. Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
#BezCukru 15. Historia Mateusza Sobieckiego - żołnierza, który ma męża
wideo 2/16

Do Polski Dzień Matki zawitał w 1914 roku. Pierwszy raz święto obchodzone było jedynie w Krakowie. Od 1915 obchodzone jest już w całym kraju. Daty jednak były różne. Obecnie obchodzone jest każdego roku w ten sam dzień - 26 maja.

Joanna Opozda w roli mamy

Joanna Opozda i Antoni Królikowski przywitali swoje dziecko 22 lutego 2022 roku. Chłopiec otrzymał na imię Vincent. Aktorka od czasu do czasu publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia swojego synka. Chętnie też dzieli się przemyśleniami na temat macierzyństwa.

Klaudia Halejcio pierwszy raz świętuje Dzień Mamy

Klaudia Halejcio i jej partner od niemal roku cieszą się rodzinną sielanką. 2 czerwca ich ukochana córeczka Nel będzie świętowała pierwsze urodziny.

Justyna Kowalczyk i jej pierwsze dziecko

We wrześniu 2021 roku media obiegła informacja, że Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli zostali rodzicami. Alpinista 5 września opublikował na Instagramie fotografię gór, do której dołączył hasztag #dom i oznaczył swoją żonę. Biegaczka narciarska skomentowała post emotikonami: serduszkiem i buźką dziecka ze smoczkiem. Nie umknęło to uwadze czujnych fanów, którzy ochoczo gratulowali świeżo upieczonym rodzicom. Utytułowana sportsmenka urodziła chłopca, który otrzymał imię Hugo. Justyna niemal do końca ciąży nie zrezygnowała z aktywności fizycznej i szybko do niej wróciła po porodzie.

Zofia Zborowska-Wrona cieszy się macierzyństwem

Zofia Zborowska w 2021 roku urodziła pierwsze dziecko ze związku z siatkarzem Andrzejem Wroną. Wiadomo, że okres ciąży nie był dla niej łaskawy i przechodziła wówczas bardzo trudny czas. Aktorka chętnie dzieli się w mediach społecznościowych szczegółami z codziennego życia świeżej mamy. Mała Nadzieja jest oczkiem w głowie swoich rodziców oraz dziadków.

Agnieszka Włodarczyk chętnie mówi o życiu mamy

W lipcu minionego roku Agnieszka Włodarczyk i jej partner Robert Karaś zostali rodzicami. Na świat przyszedł ich synek Milan. Aktorka co rusz uchyla rąbka tajemnicy swojej prywatności i pokazuje w sieci swoje życie. Opieka nad dzieckiem jest teraz dla niej priorytetem. Każdego dnia coraz więcej wie o Milanie i uczy się jego zachowań.

Anna Karczmarczyk - kiedy została mamą?

28 lipca 2021 r. aktorka ogłosiła, że jest już szczęśliwą mamą. Aktorka związana jest z Pascalem Litwinem, znanym producentem telewizyjnym. Mężczyzna związany jest również z branżą PR i marketingiem. Zakochani pobrali się latem 2018 roku.

Aleksandra Domańska spełnia się w macierzyństwie

Aktorka została mamą już kilka miesięcy temu, jednak nie od razu zdecydowała się na ogłoszenie płci dziecka. Dopiero po jakimś czasie ujawniła, że przywitała na świecie chłopca. Aleksandra Domańska często opowiada o trudach macierzyństwa. Nie boi mówić się o problemach związanych z porodem. Porusza tematy dotyczące powrotu do wagi po ciąży czy emocji towarzyszących budowaniu relacji z maleństwem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkusnik, Justyna Rojek/East News; Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości