Gwiazdy

Książę Harry złożył pozew sądowy przeciwko Wielkiej Brytanii. "Sprawa dotyczy ochrony, która ma znamiona państwowe"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Sandra Hajduk
Co słychać w świecie gwiazd?
Co słychać w świecie gwiazd? Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W pierwszym kwartale 2020 roku książę Harry zrezygnował z pełnienia obowiązków spoczywających na członkach rodziny królewskiej i tym samym stracił prawo do policyjnej ochrony na terenie ojczystego kraju. Wnuk królowej Elżbiety II domaga się jednak przywrócenia tego przywileju. W Dzień Dobry TVN o wystosowanym przez niego pozwie przeciwko Wielkiej Brytanii opowiedziała Sandra Hajduk.

Książę Harry walczy o ochronę w sądzie

Kiedy książę Harry odsunął się od rodziny królewskiej i zaczął żyć na własny rachunek, stracił prawo do ochrony na terenie Wielkiej Brytanii. Wnuk królowej Elżbiety II, który na co dzień mieszka z rodziną w Stanach Zjednoczonych, zdecydował się jednak zawalczyć o odzyskanie cennego przywileju. Wytoczył sprawę sądową, której wyrok ma przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa podczas wizyt w ojczystym kraju.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Książę Harry domaga się ochrony Scotland Yard'u, czyli nie takiej zwykłej ochrony, którą ma w Stanach Zjednoczonych, ale takiej, która gwarantuje mu bezpieczeństwo na terenie Wielkiej Brytanii, która ma kontakt z wywiadem i wie więcej niż przeciętna ochrona - wyjaśniła Sandra Hajduk.

Książę Harry złożył pozew przeciwko Wielkiej Brytanii

Książę Harry zrezygnował z pełnienia obowiązków spoczywających na członkach rodziny królewskiej blisko dwa lata temu. Od tego czasu ma prywatną ochronę, za którą musi płacić zarówno za oceanem, jak i w Wielkiej Brytanii. Wnuk królowej Elżbiety II uważa jednak, że podczas wizyt w Zjednoczonym Królestwie należy mu się także wsparcie gwarantowane przez rząd.

- To jest tak, że książę Harry musi pozwać całą Wielką Brytanię, ponieważ sprawa dotyczy ochrony, która ma znamiona państwowe (...). To jest ochrona, która wynika z podatków Brytyjczyków - podsumowała Sandra Hajduk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Sandra Hajduk

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości