Amanci to ci artyści, do których się wzdychało. Byli uwielbiani na wielkim ekranie. Musieli być nie tylko przystojni, liczył się także piękny śpiew i porywająca gra aktorska. Przede wszystkim jednak amanci mieli "to coś".
Kim był amant?
Amanci odnajdywali się zarówno w komediach, jak i melodramatach. Były nawet różne typy amantów. W latach międzywojennych szczególnie popularni byli ci, którzy śpiewali.
- Dlatego, że komedia muzyczna to był jeden z najpopularniejszych gatunków w latach 30. Bez piosenek mało który polski film miał szansę na powodzenie - wyjaśniał Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego.
W tamtych czasach, kiedy amanci pojawiali się na ulicy, nie mogli przejść tak po prostu. Wywoływali wielkie poruszenie. Bardzo często fani pisali listy do ulubionych artystów, a ci nierzadko odpisywali.
- Popularność była wykorzystywana. Zresztą ten przedwojenny świat filmowy nie był kryształowy, jak chcielibyśmy go widzieć - przyznał Grzegorz Rogowski, filmoznawca.
Kim byli amanci II RP?
Marek Teler jest dziennikarzem i autorem książki "Amanci II Rzeczpospolitej". Życiorysami tych artystów zaczął interesować się kilka lat temu. Nie są to jednak wyłącznie piękne historie o popularności i sławie, pojawiły się także oskarżenia o gwałt.
- Był taki aktor Andrzej Karewicz, który naprawdę nazywał się Zbigniew Drzymuchowski, który wykorzystał 15-letnią, a według niektórych relacji 14-letnią pensjonarkę, wielbicielkę. Ona zaszła w ciążę, a on został skazany na kilka lat więzienia - opowiadał nasz gość.
Szczególnie ujął go życiorys Witolda Zacharewicza. Ta historia jest smutna. Aktor dostał propozycję z Hollywood tuż przed wybuchem wojny.
- Zamiast tam pojechać, trafił właściwie na front, bo najpierw walczył w kampanii wrześniowej, a potem pomagał Żydom i za to trafił do Auschwitz, zginął w wieku 29 lat. Takich historii przejmujących, dramatycznych jest tu sporo, ale to też pokazuje, że to nie byli artyści oderwani od rzeczywistości - podkreślił autor książki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jedzenie po świętach. Które potrawy zjeść w pierwszej kolejności? "Śledzie w oleju postoją najdłużej"
- Świąteczna sesja brzuszkowa. Prosty pomysł na klimatyczną pamiątkę
- "To chyba moja ostatnia wigilia". Jak pomóc osobom w kryzysie?
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Michał Malinowski, Sandra Hajduk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News