Kask rowerowy uratował życie Kasi Bigos. "Nie wiem, co by było, gdybym go nie miała"

„Kask rowerowy uratował mi życie!”
Kasia Bigos miała wypadek podczas rekreacyjnej przejażdżki rowerowej z mężem. Gdyby nie to, że włożyła kask rowerowy, mogłoby dojść do tragedii. Dlatego wraz z dr. Michałem Drwięgą, ortopedą i traumatologiem apelowała w Dzień Dobry TVN, by jeździć w ochronnym nakryciu. Dlaczego to takie ważne? Do jakich urazów dochodzi najczęściej?

Kasia Bigos o wypadku na rowerze

Katarzyna Bigos, instruktorka fitness promująca zdrowy tryb życia, miała wypadek rowerowy. O jego szczegółach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

- Chcieliśmy zrobić sobie randkę na rowerze. I po prostu się przejechać. Jechaliśmy ścieżką rowerową, wolnym tempem. Nagle mój mąż skręcił, a ja nie chciałam w niego wjechać, więc szybko nacisnęłam obydwa hamulce. Przeleciałam do przodu, prosto na głowę, na twarz – wspominała.

Kasia trafiła na SOR. Miała poobijaną twarz. Wizyta w szpitalu i przeprowadzone tam badanie tomograficzne upewniły ją, że nic poważnego się nie stało, a zawdzięcza to kaskowi, który miała na głowie podczas wypadku. – Nie wiem, co by było, gdybym go nie miała. Być może obdarłabym się bardziej, a być może skończyłoby się to gorzej. Nie chcę sobie nawet tego wyobrażać - mówiła.

Jakie są konsekwencje jazdy na rowerze bez kasku?

- Urazy głowy, kiedy nie mamy kasku są zdecydowanie poważniejsze. Jednak ten kask amortyzuje nam uderzenie, rozkłada tę siłę na większą powierzchnię. Dzięki temu nie jest to uderzenie punktowe, które może doprowadzić do złamania kości i wytworzenia się krwiaka podtwardówkowego czy śródmózgowego - wyjaśnił dr Michał Drwięga.

I dodał, że akcesorium nie tylko chroni głowę, ale i część twarzy. - Pamiętajmy, że kaski wystają nam z przodu głowy i może się wydawać, że i tak się otarłem, ale w momencie, kiedy uderzamy twarzą, kask uderza szybciej, więc już ta siła jest zamortyzowana. Kask jest nam w stanie zminimalizować otarcia i urazy samej twarzoczaszki - podkreślił ortopeda.

Wypadki na rowerze

Choć osoby dorosłe nie mają obowiązku jeżdżenia w kasku, to nasi rozmówcy apelują, by to robili. On może nie tylko uratować zdrowie, ale i życie. Przypominamy, że statystki policyjne są nieubłagane.

Z raportu "Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku" wynika, że w minionym roku doszło do 3768 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 249 rowerzystów , 3403 osoby zostały ranne.

Jakie są najczęstsze kontuzje i urazy rowerzystów? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Zobacz także:

Influencerka odnaleziona po wypadku na skuterze. Zwiedziła pół świata, a dziś walczy o życie w szpitalu na Bali

19-letnia mama dwójki dzieci zginęła pod kołami autobusu. "To był drastyczny widok"

Anita Werner: "Mam taki charakter, że jak coś robię, to robię to na 100 procent"

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości