IRA to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych. Kapela świętuje właśnie 35-lecie istnienia. Co się zmieniło przez te trzy dekady? Jak wyglądała ich droga na muzyczny szczyt? O tym członkowie grupy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
IRA świętuje 35-lecie istnienia
Zespół IRA powstał pod koniec lat 80. Jego założycielem był gitarzysta Kuba Płucisz, który obecnie nie jest już członkiem grupy. Kapela świętuje właśnie 35-lecie istnienia. - Całe swoje dziecięce życie, nastoletnie marzyliśmy o tym, żeby mieć zespół. Graliśmy już na instrumentach - wspominał Wojciech Owczarek, perkusista.
- Pieniądze nie były duże z koncertów, ale koncertów było tak dużo, że pozwoliło nam to spokojnie, swobodnie żyć. Natomiast kiedy ta popularność spadła i koncertów nie było, to już nie było z czego żyć - wyjawił Artur Gadowski, wokalista. Aby odbudować swoje finanse, zespół wyjechał do Stanów Zjednoczonych.
- Pracowaliśmy na budowie, było fajnie, wynajęliśmy sobie kanciapę, graliśmy po godzinach pracy. To też są wspaniałe wspomnienia, byliśmy razem - na dobre i na złe - opowiadał Wojciech Owczarek.
Po dłuższej przerwie zespół wrócił do grania. Monika Mysza, menadżerka grupy wyznała, że panowie są bardzo dobrze ułożeni. - Przez to, że są perfekcjonistami, zawsze wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Niewiele jest sytuacji stresujących - zapewniła. Jak dodała, muzycy bardzo cenią sobie prywatność i ich rodziny są praktycznie odcięte od blasku fleszy.
- Mam dwie rodziny. Pierwsze małżeństwo, drugie małżeństwo, czwórka dzieci, tak to wygląda. Przy pierwszym małżeństwie nie do końca się udało to wszystko pogodzić, drugie już inaczej - przyznał Artur Gadowski.
Jak IRA świętuje swój jubileusz?
Zespół ma już 35 lat. - Naszym pomysłem jest trasa koncertowa. Będziemy grać koncerty w całej Polsce. Pierwszy koncert jest 3 marca w Radomiu, czyli w miejscu, w którym zespół się narodził. Tam zaczynamy - powiedział w Dzień Dobry TVN Artur Gadowski.
Mimo zawirowań i zawieszenia działalności udało im się wrócić na muzyczny szczyt. - Takie rzeczy tylko umacniają nas, nasze charaktery i nasze spojrzenie na funkcjonowanie zespołu, ponieważ nabiera się wtedy dużo dystansu i pokory do tego, co w danym momencie posiadamy, tego, co robimy, to są potrzebne rzeczy - podkreślił Wojciech Owczarek.
Warto dodać, że to dzięki fanom IRA się reaktywowała. - Ktoś mi kiedyś powiedział, że istnieje strona internetowa fanów zespołu IRA. [...] Sprawdziłem, jak wygląda i tam była masa wpisów ludzi, którzy nigdy wcześnie nie nie byli na naszym koncercie, a okazuje się, że bardzo lubią naszą muzykę, naszą twórczość i chcieliby nas sobaczyć na żywo - mówił Artur Gadowski.
Z okazji jubileuszu zespół przygotowuje dla fanów niespodziankę. Więcej na ten temat dowiecie się z dalszej części rozmowy.
Grupa IRA wystąpiła również na scenie Dzień Dobry TVN. Jak wypadki? Zobaczycie to na powyższym nagraniu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ursynowska Orkiestra Kameralna na scenie DDTVN. Jak poradziła sobie z utworem z "Ojca Chrzestnego"?
- Natalia Lesz łączy karierę z macierzyństwem. "Córcia uwielbia teatr i kocha scenę"
- Depeche Mode zapowiada nowy singiel. Kiedy ukaże się "Ghosts Again"?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News