Gwiazdy

Szczery wywiad z twórcą muzyki do filmowych hitów: "Czasem nie śpię 72 godziny, próbując stworzyć utwór"

Gwiazdy

Hans Zimmer to jeden z najwybitniejszych kompozytorów. Przez ponad 30 lat kariery stworzył muzykę do ponad 150 filmów i bajek animowanych. Jest twórcą ścieżek największych kinowych hitów, m.in. takich jak: "Cienka czerwona linia", "Blade Runner 2049", czy "Piraci z Karaibów". O swojej pracy i nadchodzącym tournée opowiedział Gabi Drzewickiej, dziennikarką Dzień Dobry TVN.

Hans Zimmer - dzieciństwo

Hans Zimmer zaczął grać na pianinie w bardzo młodym wieku, a lata później postanowił, że zostanie kompozytorem. Kilka razy został wyrzucony ze szkoły, ponieważ od nauki wolał muzykę i bujanie w obłokach. – To było bardziej marzycielstwo, wyglądanie przez okno. Byłem kompletnie niezainteresowany innymi tematami. Kiedy skończyłem szkołę, zacząłem bardzo dużo czytać. Jak na kogoś, kto nie chodził do szkoły, jestem świetnie wykształcony . Praca nad filmem sprawia, że musisz się kształcić. Gdy pracujesz nad "Gladiatorem", musisz znać historię Rzymian, architekturę, kontekst społeczny i polityczny - podkreślił w rozmowie z Gabi Drzewiecką.

Hans Zimmer o tournée i nagrodach

Kompozytor półtora roku temu wyjechał do Stanów Zjednoczonych i z powodu pandemii koronawirusa, musiał zostać tam dłużej. Teraz wrócił do Europy i pracuje nad tournée, w ramach którego zawita również do kilku miast w Polsce. – Jestem podekscytowany, że tutaj wracam. Żyjemy w dziwnym momencie. Muzyka zbliża nas do siebie ponownie - zaznaczył.

Hans Zimmer na swoim koncie ma liczne nagrody. Był jedenastokrotnie nominowany do Oscara. W 1995 roku zdobył statuetkę za kompozycję do filmu "Król Lew".

– Cały czas jestem małym dzieckiem i cały czas się bawię. Nie chciałem dorosnąć, a mieć zabawne życie. To nie znaczy, że nie pracuję ciężko. Czasem nie śpię 72 godziny, próbując stworzyć muzyczny utwór. Mam tę miłość i nagrody wydają się być stosunkowo nieważne. To, co jest najważniejsze, to kiedy patrzysz na widownię, która jest poruszona, tym co stworzyłeś. I wtedy myślisz sobie "wow". To jest najbardziej satysfakcjonująca rzecz, taka osobista nagroda - zadeklarował producent.

Jak kompozytor wspomina współpracę z Jerzym Skolimowskim? Dlaczego początkowo nie chciał stworzyć muzyki do "Króla Lwa"? Odpowiedzi na te pytania usłyszysz w naszym materiale wideo.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Katarzyna Chętnik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości