Gwiazdy

Grupa MoCarta - kwartet smyczkowy, którego muzyczne żarty pokochali Polacy. Potrafi też grać na balonach!

Gwiazdy

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy łączący muzykę klasyczną z kabaretem. Ponad 20 lat temu muzycy szturmem zdobyli polską scenę kabaretową. Teraz podbijają serca słuchaczy na całym świecie. Występowali w ponad 40 krajach. Ich dowcip przyciąga widzów bez względu na wiek, język, narodowość i poglądy polityczne. O swojej działalność muzycy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem był również aktor, Zbigniew Zamachowski. Co go połączyło z zespołem?

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego, który rozpoczął działalność w 1995 roku. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów "PaKa 97", a w maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. "Mozart wiecznie żywy". Od tej pory Grupa MoCarta prowadzi aktywną działalność koncertową, nagrywa płyty, występuje w radiu i telewizji.

>>> Zobacz także:

Członkowie Grupy MoCarta

Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi:

  • Michał Sikorski - kiedyś fan Michaela Jacksona, komiksów i filmów science fiction, a obecnie wielbiciel zagospodarowywania małych przestrzeni. Jego hobby to zmywanie naczyń. Jest mężem i ojcem trójki dzieci;
  • Paweł Kowaluk - kibic sportowy, wielbiciel ciepłych krajów, dobrej kuchni oraz wykwintnych trunków, jedyny w grupie bez kredytu hipotecznego - czym wzbudza zazdrość kolegów z pracy, a także zespołowy skarbnik:

Jest to bardzo zaszczytna funkcja. Staram się za dużo nie dokładać do interesu, ale też pilnuję, żeby koledzy byli finansowo dopieszczeni.

- wyjaśnił muzyk.

  • Filip Jaślar - motocyklista, surfer, radiowiec, urodzony copywriter, zapalony brydżysta. Uwielbia grać jazz na skrzypcach i uważa, że nie ma nic piękniejszego od policjanta drogówki na motocyklu;
  • Bolesław Błaszczyk - kolekcjoner, fan ostrego jedzenia, francuskich sklepów z mrożonkami oraz estetyki PRL-u. W grupie pełni funkcję archiwisty:

Oprócz plakatów, programów, pamiątek i zdjęć, gromadzę to co jest na bieżąco potrzebne danego dnia, na przykład identyfikatory z naszych występów.

- powiedział.

Muzyka Grupy MoCarta

Każdy utwór to starannie dobrane fragmenty muzyki klasycznej i rozrywkowej, połączone wraz z akcją sceniczną i kilkoma rekwizytami w całość, doprowadzające publiczność do spontanicznych wybuchów radości, a czasem nawet do łez.

Grupa MoCarta nagrywa własne albumy, jednak nie stroni od współpracy z innymi artystami. Do tej pory wystąpili gościnnie na płytach m.in. Artura Andrusa, Andrzeja Poniedzielskiego, Kayah, Natalii Kukulskiej, Andrzeja Piasecznego, Pod Budą i Świetlików.

Współpraca ze Zbigniewem Zamachowskim

Grupa MoCarta przez wiele lat podziwiała Zbigniewa Zamachowskiego na ekranie aż pewnego dnia dostali propozycję występu w spektaklu Teatru Syrena - "Powróćmy, jak za dawnych lat". Mieli tam przyjemność występować ze Zbyszkiem i tak zrodziła się obopólna sympatia.

Pewnego dnia tata Filipa Jaślara, reżyser Krzysztof Jaślar, spytał aktora, czy nie chciałby mieć swojego recitalu.

Zbyszek odpowiedział, że nie za bardzo. Więc mój ojciec zapytał: A z Grupą MoCarta? Na co Zbyszek: A, z Grupą MoCarta to bardzo chętnie.

- powiedział Filip.

I tak powstał pomysł spektaklu, który z czasem przekształcił się w Zamach na MoCarta, przez 10 lat wystawiany w Syrenie, a czasem na scenach całej Polski. Podczas wspólnego występowania Grupa MoCarta podziwiała aktorstwo Zbyszka i Wojtka Malajkata oraz umiejętność tego pierwszego do bardzo szybkiego uczenia się gry na najróżniejszych instrumentach, typu okaryna czy flet prosty (czy też balonik).

Koncerty Grupy MoCarta

Kwartet rocznie gra około dwustu koncertów w Polsce i za granicą i jest jedynym polskim wykonawcą, który miał siedem koncertów w Meksyku, pięć w Chinach i sześć w Szwajcarii. Jesienią 2018 roku i w styczniu 2019 roku zespół zagrał łącznie 65 koncertów w Paryżu - powtórkę tego cyklu mają zaplanowaną na jesieni 2020 roku. W październiku tego roku jadą do USA i Kanady.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości