Gwiazdy

Krystian Ochman w finale Konkursu Piosenki Eurowizja 2022

Gwiazdy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
TVN24
Krystian Ochman

Drugi półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w Turynie. Polskę reprezentował Krystian Ochman z piosenką "River". 22-letni wokalista dostał się do finału, który odbędzie się w sobotę 14 maja.

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022 w tym roku odbywa się w Turynie po tym, jak podczas ubiegłorocznego finału najwięcej punktów zdobył, pochodzący z Włoch, zespół Maneskin. Grupa szybko podbiła serca publiczności w najróżniejszych zakątkach świata.

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

We wtorek 20 maja - podczas pierwszego tegorocznego półfinału - wystąpili reprezentanci i reprezentantki 17 krajów. Do finału zakwalifikowali się przedstawiciele: Szwajcarii, Armenii, Islandii, Litwy, Portugalii, Norwegii, Grecji, Ukrainy, Mołdawii i Holandii.

Eurowizja 2022 - drugi półfinał

Czwartkowy (12 maja) koncert otworzył krótki występ taneczny zatytułowany "The Italian Way" ("Po włosku"), stworzony wokół słynnej włoskiej gestykulacji. Przewodnikiem po charakterystycznych dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego gestach rąk był jeden z gospodarzy tegorocznej Eurowizji, popularny prezenter telewizyjny Alessandro Cattelan. Część konkursową otworzył zespół The Rasmus z Finalndii piosenką "Jezebel".

W trakcie przerwy na głosowanie na scenie wystąpili prowadzący konkurs piosenkarze: Włoszka Laura Pausini oraz brytyjsko-libański wokalista Mika. Duet wykonał połączone piosenki "Fragile" z repertuaru Stinga oraz "People Have the Power" Patti Smith. Następnie na scenie pojawiło się trio Il Volo, które reprezentowało Włochy podczas Eurowizji w Wiedniu w 2015 roku, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Grupa znana z łączenia elementów opery i popu zaśpiewała nową wersję "Grande amore" - piosenki, którą siedem lat temu chcieli wygrać muzyczny konkurs. Jeden z wokalistów - baryton Gianluca Ginoble - nie mógł być obecny w PalaOlimpico - śpiewał z domu.

Eurowizja 2022 - występ Polaka

Jako 14. wystąpił Ochman - czyli reprezentujący Polskę 22-letni Krystian Ochman - z piosenką "River". Siódmy singiel z debiutanckiego krążka wokalisty skomponowali i napisali: Ochman, Adam "Atutowy" Wiśniewski, Mikołaj "Tribbs" Trybulec i Ashley Hicklin. To pierwszy raz od 2017 roku, gdy reprezentantowi Polski udało się dostać do finału. Pięć lat temu Kasia Moś z piosenką "Flashlight" znalazła się na dziewiątym miejscu podczas półfinału, a ostatecznie - po koncercie finałowym - uplasowała się na 22.

Poza Polakiem do finału przeszli reprezentanci: Belgii, Czech, Azerbejdżanu, Finlandii, Estonii, Australii, Szwecji, Rumunii i Serbii.

Polska na Eurowizji

Polskę po raz pierwszy na Eurowizji reprezentowała Edyta Górniak, która z piosenką "To nie ja" zajęła drugie miejsce. Był to jak dotąd najlepszy wynik polskich artystów. Siódme miejsce w 2003 roku zajęła grupa Ich Troje, a w 2016 Michał Szpak z piosenką "Color of Your Love" znalazł się na ósmym miejscu. W latach 2000, 2002, 2012 oraz 2013 Polska nie brała udziału w konkursie.

Więcej informacji na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek/East News

Pozostałe wiadomości