Gwiazdy

Dorota Wellman o alkoholizmie Polek. "Porażające dane"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
wysokieobcasy.pl
Dorota Wellman

Szacuje się, że w Polsce może być nawet 1,5 miliona kobiet uzależnionych od alkoholu. Dorota Wellman w swoim najnowszym felietonie przyjrzała się temu problemowi. - Kobiety piją. Coraz więcej - podkreśliła prowadząca Dzień Dobry TVN.

Dorota Wellman opisuje alkoholizm Polek

Alkoholizm od lat przypisywano mężczyznom. Jednak z roku na rok przybywa pijących pań. Dorota Wellman w felietonie dla "Wysokich Obcasów" przedstawia typowe zachowania bądź schematy kobiet sięgających po napoje wysokoprocentowe.

Zobacz wideo: Jak wygląda walka z alkoholizmem?

Jak wygląda walka z alkoholizmem?

Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
wideo 2/3

Jak piją kobiety?

Pierwsza grupa to panie, które w znacznym stopniu nadużywają alkoholu. Nie poprzestaną na jednym drinku, piją do odcięcia.

- Nie wystarczyło sześć kieliszków wina do obiadu (o Boże, jak gorąco, tylko wino mi pomaga). Trzeba szukać dalej. [Kobieta - przyp. red.] jest w stanie iść po nocy do sklepu po dwie butelki prosecco (to tylko bąbelki przecież). Lub kupić na stacji benzynowej podłe wino i wypić je w samochodzie w drodze do domu (przecież nie prowadzę, to mogę) - pisze Dorota Wellman.

Jak wskazuje, po nadmiernym spożyciu taka kobieta zazwyczaj dzwoni do znajomych, bełkocze. Jest głośna, a także "wywala z siebie wszystkie żale świata". Czasem staje się agresywna. Natomiast rano udaje, że ma migrenę. Niejednokrotnie mając kaca, jedzie do pracy.

Częste picie alkoholu w małych ilościach

Drugi schemat prezentuje kobietę pijącą w małych ilościach (np. kieliszek wina), ale za to codziennie. Twierdzi, że nie ma problemów z alkoholem, ale po prostu chce się rozluźnić po ciężkim dniu. - Alkoholiczka to kobieta z marginesu, nie ona. Wino ma zawsze w domu. Może zabraknąć chleba, ale nigdy wina - zaznacza prowadząca Dzień Dobry TVN.

Weekendy z alkoholem

Trzeci typ to kobieta zadbana i inteligenta, która po ciężkim tygodniu pracy w weekend chce się wyluzować.

- W piąteczek bawi się świetnie. Miesza wszystko ze wszystkim. Jest samotna, topi swoją samotność w kieliszku. Alkohol jest moją nagrodą – mówi. I pije, nie trzeźwiejąc, do niedzieli. W poniedziałek umiera lub bierze urlop na żądanie. Nie pamięta, gdzie i z kim była - opisuje Dorota Wellman.

Zobacz wideo: Kiedy picie alkoholu staje się problemem?

Kiedy picie alkoholu staje się problemem
Kiedy picie alkoholu staje się problemem Źródło: Dzień Dobry TVN

Picie w ukryciu

Jest i czwarty schemat. To typowy alkoholizm. Kobiecie towarzyszą napoje wysokoprocentowe praktycznie o każdej porze, ale "ślady zbrodni" dyskretnie ukrywa. W domu chowa butelki pomiędzy ubraniami, chemią. Tak, by nikt nie znalazł. Przed pójściem do biura wypija "małpkę", którą kupuje za każdym razem w innym sklepie, a w skrajnych przypadkach pije też w pracy. - Wypija w kiblu i zagryza miętówką lub gumą. Potem jeszcze szybka kawa - wylicza Dorota Wellman. Jak podkreśla, kobiety piją coraz więcej, a problem pogłębiła pandemia.

- Według statystyk w Polsce może być nawet 1,5 miliona kobiet uzależnionych od alkoholu. Porażające dane - podsumowuje dziennikarka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: wysokieobcasy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Pozostałe wiadomości