Profilaktyka zdrowia

Z aptek znikną dwa rodzaje leków. Jeden z nich stosowany jest w leczeniu arytmii

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
GIF
leki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek w całym kraju dwóch preparatów. Pierwszy stosowany jest w leczeniu arytmii, drugi przyjmują pacjenci z niedoborami witaminy C. O które dokładanie farmaceutyki chodzi?

Z aptek znika lek na arytmię. Dlaczego GIF go wycofuje?

W specjalnym komunikacie Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że z aptek w całej Polsce zostanie wycofany lek Amiodaron Hameln. To koncentrat, z którego przygotowuje się roztwór do wstrzyknięć lub infuzji. Farmaceutyk stosowany jest w m.in. w leczeniu arytmii.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Powodem wycofania leku jest wykrycie wady jakościowej w jednej partii leku. Uszkodzona seria to Amiodaron Hameln (Amiodaroni hydrochloridum), 50 mg/m, o numerze serii 139503A, terminem ważności: 09.2023 r. Producentem wycofanego leku jest hameln pharma gmbh, Inselstraße 1, 31787 Hameln, Niemcy.

GIF wycofuje lek stosowany przy niedoborach witaminy C

Kolejnym lekiem, który decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zostanie wycofany z aptek jest roztwór do wstrzykiwania - Vitaminum C Teva. Środek stosowany jest przez osoby, które chorują na szkorbut lub zmagają się poważnymi niedoborami witaminy C.

Z informacji przekazanych przez GIF wynika, że farmaceutyk nie przeszedł badań na stabilność. Nieprawidłowości dotyczyły parto leku oznaczonej numerem X05459A i terminem ważności: 03.2023 r. Producentem środka Vitaminum C Teva jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: GIF

Źródło zdjęcia głównego: Zdenek Macat/Getty Images

Pozostałe wiadomości