Gwiazdy

Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Marta Bijan robią spektakularną karierę. Co słychać u innych uczestników "X Factor"?

Gwiazdy

uczestnicy X Factor

Pamiętacie kultowy program "X Factor"? To właśnie dzięki tej produkcji wiele utalentowanych wokalistów zaczęło wspinać się po szczeblach kariery muzycznej. Obecnie na swoim koncie mają solowe albumy, wyprzedane trasy koncertowe, a także rzeszę wiernych fanów. My postanowiliśmy sprawdzić, jak radzą sobie nie tylko zwycięzcy, ale także uczestnicy, którzy podczas czterech sezonów dotarli do ścisłego finału.

Co słychać u uczestników programu "X Factor"?

Rok 2011, na antenie TVN po raz pierwszy pojawia się program "X Factor", adaptacja międzynarodowego formatu, który siedem lat wcześniej w Wielkiej Brytanii stworzył Simon Cowell. Talent-show, jak sama nazwa wskazuje, miało jedno proste zadanie – wyłonienie utalentowanych wokalnie solistów i zespołów. W każdy sobotni wieczór Jarosław Kuźniar witał więc widzów zgromadzonych przed telewizorami, a jury w składzie Kuba Wojewódzki, Maja Sablewska i Czesław Mozil oceniali predyspozycje uczestników.

W pierwszym sezonie scena zdecydowanie należała do Michała Szpaka i zwycięzcy Gienka Loski. Jak po programie potoczyły się losy artystów?

Gienek Loska - białorusko-polski wokalista, kompozytor i gitarzysta. Po zwycięstwie w programie założył zespół Gienek Loska Band, z którym 21 listopada 2011 roku wydał album "Hazardzista". W 2018 roku zdarzył się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Podczas wizyty na Białorusi artysta doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Mimo operacji uczestnik talent-show przez wiele miesięcy nie wybudzał się ze śpiączki. 9 września 2020 roku media obiegła smutna wiadomość, Gienek Loska zmarł w rodzinnym domu w Białooziersku.

Michał Szpak – jeden z najbardziej charakterystycznych uczestników programu "X Factor". Jego bujnej fryzury i odważnego ubioru nie można było nie zauważyć. Wokalista o szalonym temperamencie bardzo szybko skradł serca widzów. Choć pierwsze kroki na scenie stawiał w czasach licealnych jako wokalista heavymetalowego zespołu Whiplash, dopiero po programie jego kariera nabrała tempa. Jeszcze w tym samym roku artysta zagrał na jednym z największych polskich festiwali muzycznych Orange Warsaw Festival, a kilka miesięcy później wydał debiutancki minialbum studyjny "X". Na przestrzeli lat, Michał zaczął szukać nowych brzmień. Obecnie artysta wykonuje twórczość na pograniczu popu, rocka, pop-rocka, a także z chęcią nawiązuje do jazzu, pop-opery czy ballady. W 2015 roku ukazał się jego drugi krążek "Byle być sobą", a w 2018 roku - album "Dreamer". Co więcej, widzowie TVN-u kilka lat temu mogli poznać Michała z nieco innej strony w programie "Agent-Gwiazdy". Mimo pandemii i trudnych dla rynku muzycznego czasów artysta wciąż się nie poddaje. W maju 2020 roku z inicjatywy Anny Dymnej nagrał razem z grupą innych wykonawców piosenkę "Mimo wszystko", będącą hołdem dla ludzi walczących o zdrowie pacjentów w dobie pandemii COVID-19. Michał podjął także współpracę z Barbarą Wrońską, z którą nagrał utwór "Zanim", a z Pawłem Swiernalisem - protest song "Polska to kobieta".

Druga edycja programu "X Factor" - na czele Dawid Podsiadło

Druga edycja odbyła się wiosną 2012 roku, role prowadzącej objęła wówczas Patricia Kazadi, a Maję Sablewską zastąpiła na fotelu jurorskim Tatiana Okupnik. Głosami widzów bezapelacyjnie wygrał wtedy Dawid Podsiadło. Od tamtej pory kariera muzyka potoczyła się naprawdę spektakularnie. Młody wokalista, o nieco nieśmiałym usposobieniu na całego rozpoczął działalność artystyczną. Na przestrzeni lat wydał trzy albumy: pierwszy, debiutancki "Comfort and Happiness" (2013), kolejny "Annoyance and Disappointment" (2015) oraz "Małomiasteczkowy" (2018). Dawida bardzo szybko pokochała cała Polsce, o czym świadczyć mogą m.in. wyprzedane w trzy godziny bilety na koncert, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, a także sprzedaż płyt, która przekroczyła ponad 450 tys. egzemplarzy . Ponadto Dawid był osiemnastokrotnie nominowany do nagród Fryderyków i dwanaście razy wygrywał plebiscyt. W 2019 roku artysta został także współproducentem filmu "(Nie)znajomi". Obecnie wraz z Radkiem Kotarskim poradzi swój autorski podcast.

Marcin Spenner to wokalista, który w drugiej edycji programu "X-Factor" zajął drugie miejsce. Mimo wielkiego talentu uczestnik nie odniósł komercyjnego sukcesu. Wokalista długo pracował także nad swoją debiutancką płytą. Niemal po 7 latach od udziału w show, w lutym 2019 roku zaprezentował autorski krążek. Jak dziś wygląda 36-letni artysta?

Ewelina Lisowska, choć zajęła trzecie miejsce, zauroczyła fanów swoją charyzmą. Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka tuż po programie podpisała kontrakt wydawniczy z wytwórnią muzyczną, a następnie wydała debiutancką EPkę "Ewelina Lisowska". W późniejszych latach wypuściła także albumy: "Aero-Plan", "Nowe horyzonty", "Ponad wszystko". Artysta swojego głosu użyczyła także w dubbingu bajek.

Trzecia i czwarta edycja programu "X Factor"

Zwyciężczynią trzeciej edycji programu została Klaudia Gawor. Wokalistka nadal rozwija swoją największą pasję, jaką jest muzyka i tworzy nowe kawałki. Niedawno artystka gościła na scenie Dzień Dobry TVN, gdzie zaprezentowała swój najnowszy utwór "Płyń". W tej samej edycji udział wzięli także Maja Hyży i Grzegorz Hyży . Zarówno ona, jak i on zajęli w świecie show-biznesu swoje miejsca. Piosenki, autorstwa Grzegorza grane są obecnie przez największe rozgłośnie radiowe.

Ostatni będą pierwszymi, udowodniła to Daria Zawiałow, która wystartowała w czwartej edycji programu. Młoda artystka, która zawzięcie walczyła o swoje marzenia, zajęła 9. miejsce. Dziś robi spektakularną karierę. Na swoim koncie ma wiele nagród, a także dwa albumy: "A kysz!" oraz "Helsinki". Według nieoficjalnych wieści nowa płyta ma pojawić się już wiosna tego roku.

Mniej szczęścia miał zwycięzca ostatniej edycji Artem Furman. Wokalista wycofał się ze świata show-biznesu i przepadł w otchłani muzycznych talentów. Jak donoszą media, artysta przerzucił się na grę na ulicy.

Marta Bijan szerszej publiczności dała się poznać jako jedna z najbardziej utalentowanych uczestniczek 4. edycji programu "X Factor", w którym doszła aż do finału. Od tamtej pory realizuje się na kilku płaszczyznach - pisze książki, nagrywa piosenki i tworzy filmy. Więcej opowiedziała w naszym programie.

Maja Hyży: Gdyby nie "X Factor", to nie byłabym w miejscu, w którym jestem teraz. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Stracił głos i porzucił karierę: "Nie chciałem wiązać przyszłości z muzyką". Dziś Dionizy Wincenty Płaczkowski buduje karierę jako tenor występując w Polsce i za granicą

Miłość i muzyka. Stanisław Bartosik w utworze "Pomiędzy"

Kasia Cerekwicka o nowej płycie i pasji, na którą znalazła czas po 30-tce. "To było moje marzenie jeszcze przed muzyką"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości