Gwiazdy

Najlepsze wakacyjne hity filmowe. To produkcje idealne na wieczór

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Największe hity kinowe i kasowe
Największe hity kinowe i kasoweDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Z racji zbliżających się wakacji w Dzień Dobry TVN postanowiliśmy się przyjrzeć filmom, które w minionych latach stały się prawdziwymi hitami kinowymi. Anna Wendzikowska opowiedziała o wakacyjnych blockbusterach, wśród których prym wiodą produkcje familijne i te o superbohaterach.

Wakacyjne blockbustery

Jako "blockbustery" określa się filmy, które stały się przebojami, odnosząc sukces kasowy. Przed 1975 rokiem do tego grona należały takie produkcje, jak np. "Przeminęło z wiatrem" czy "Ben-Hura". Z kolei po sukcesie "Szczęk" w 1975 roku, terminu "blockbuster” zaczęto używać w odniesieniu do wysokobudżetowych filmów, które miały swoje premiery w okresie wakacyjnym. Szybko stały się one niejako osobnym gatunkiem.

- W tym amerykańskim przemyśle filmowym jest tak, że każdy czas ma określony typ filmów, które się wtedy wprowadza. Producenci zanim zaczynają kręcić, to już planują, kiedy będą ten film wprowadzać do kina, bo to ma kolosalne znaczenie, w który weekend i jaki czas będzie premiera. (...) To są filmy, które mają taką specjalną formułę stworzoną tak właśnie, żeby być maszynką do robienia pieniędzy - mówiła Anna Wendzikowska w Dzień Dobry TVN.

Najbardziej kasowe hity

W naszym programie Anna Wendzikowska wymieniła kilka największych blockbusterów. Po "Jurassic World" (2015), który zarobił 1,6 mld dolarów oraz "Avengers" z 2012 roku (1,5 mld USD), plasują się "Iniemamocni 2" z 2018 roku (1.2 mld USD), "Kapitan Ameryka: wojna bohaterów" z 2016 roku (1,1 mld USD), "Toy Story 3" z 2010 roku (1,06 mld USD), "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" z 1999 roku (1,02 mld USD), "Mroczny Rycerz" z 2008 roku (1 mld USD), "Spider-Man" z 2002 roku (825 mln USD), "Grease" z 1978 roku (396 mln USD), a także "Czarna Wdowa" z 2021 roku (379,6 mln USD).

O czym opowiadają poszczególne filmy? Sprawdźcie w naszym wideo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Paramount

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości