Hipolit Balay jest 15-letnim perkusistą pochodzącym z Republiki Środkowoafrykańskiej. W Polsce jest od ośmiu miesięcy. Niedawno wspólnie z Anną Marią Jopek, która dostrzegła jego talent, wystąpił na scenie.
Anna Maria Jopek wspiera szkołę muzyczną w Afryce
Anna Maria Jopek wzięła udział w projekcie Piotra Wojtasika "African Music School". W jego ramach wystąpiła na scenie z 15-letnim chłopcem z Republiki Środkowoafrykańskiej Hipolitem Balay'em. - Gdy miałem cztery lata zacząłem grać patykami w katedrze. W tym miejscu odkrył mnie polski misjonarz, zaprosił mnie na zajęcia muzyczne i tam spotkałem się z profesjonalną muzyką. Miałem wtedy osiem lat - wspomina chłopiec.
Tym misjonarzem był Benedykt Pączka. Mężczyzna stworzył dla setki dzieci miejsce, w którym mogą uczyć się muzyki. Na początku lekcje odbywały się w salach klasztornych oraz w kaplicy. Jednak od kilku lat budowana jest szkoła. - African Music School jest pierwszą szkołą muzyczną w Republice Środkowoafrykańskiej, budowaną przez polskiego misjonarza. Jako fundacja zbieramy fundusze na budowę i działanie tej szkoły - powiedział Piotr Gajda, prezes fundacji AKEDA.
W ramach tego projektu powstała też kuchnia, bo często dzieci przychodziły na zajęcia niedożywione. Teraz mogą zjeść ciepły posiłek każdego dnia. - W Afryce życie wygląda inaczej. Codziennością są problemy ze zdrowiem. Widziałem wiele dzieci, które nie miały butów, ubrań i jedzenia. Ja mam jednak duże szczęście, bo mam to wszystko tutaj w Polsce - wyznał Hipolit.
Stypendia zagraniczne dla dzieci z Afryki
Hipolit Balay jest pierwszym dzieckiem z Republiki Środkowoafrykańskiej, które wyjechało na zagraniczne stypendium. Uczy się w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
- Hipolit ma taki wrodzony talent, jest bardzo pracowity i robi bardzo duże postępy. Myślę, że ma on szansę zostać zawodowym perkusistą. Przed nim oczywiście bardzo długa droga, kwestia pracy, systematyczności i takiego samego samozaparcia - tłumaczył Michał Heller, nauczyciel gry na perkusji.
15-latek chce zdobyć w Polsce wiedzę i wrócić do swojego kraju, gdzie będzie mógł pomóc w nauce innym dzieciom. - Bardzo ważne jest to, żeby jak najwięcej dzieci wykształcić, wysłać, i żeby te dzieci też były nie tylko motywacją dla swoich kolegów w Afryce, ale też w przyszłości zajmą miejsce nauczycieli, którzy przyjeżdżają tam teraz wolontaryjnie - powiedziała Anna Maria Jopek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pokochali afrykańską modę i sprowadzili ją do Polski. "Chcemy dać ludziom rzeczy w przystępnej cenie, które są szyte fair"
- Botswana – kraj na pustyni z niezwykłą rzeką
- Afryka oczami Kydryńskiego
Autor: Daria Pacańska
Reporter: M. Buchla, D. Bobak, J. Hac
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN