1 na 100 dzieci zmaga się z zaburzeniami wynikającymi ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorką Anną Dereszowską, która spodziewa się trzeciego dziecka i Karoliną Jaworską-Supernak ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego.
Anna Dereszowska o mitach związanych z piciem alkoholu w ciąży
Anna Dereszowska, która niedługo po raz kolejny zostanie mamą, wzięła udział w akcji Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego "Ciąża. Trzeźwy start procentuje". Wierzy, że dzięki projektowi uda się obalić wiele mitów związanych ze spożywaniem alkoholu przez ciężarne kobiety.
Niestety, w powszechnej opinii funkcjonuje ciche przyzwolenie na wypicie małego kieliszka czerwonego wina w ciąży. – Wielokrotnie słyszałam, że mały kieliszeczek wina czy tam parę łyczków czerwonego wina jest nawet dobre dla mamy, że to dobrze działa na krew. I być może lepiej wypić pół kieliszka wina niż połykać jakąś tabletkę rozluźniającą. Rzeczywiście taki mit niestety pokutuje (…) Natomiast w żaden sposób łożysko nie chroni dziecka przed wypitym przez mamę alkoholem. To jest mit, że alkohol nie dociera do płodu – tłumaczyła Anna Dereszowska w Dzień Dobry TVN.
Jakie są konsekwencje picia w ciąży? Nie tylko zespół FAS
Jak zauważyła Karolina Jaworska-Supernak, nie da się określić, jaka dawka alkoholu może być szkodliwa dla dziecka.
- Zaleca się więc pełną abstynencję. Może się zdarzyć, że ten jeden symboliczny kieliszek może spowodować to, że u dziecka wystąpi zaburzenie niekoniecznie na początku jego rozwoju, ale objawi się później w okresie dorastania - podkreśliła.
Czym się różni FAS od FASD?
Zaburzenia, o których mowa to FAS (Alkoholowy zespół płodowy) lub FASD (Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych).
- FASD to cały zespół zaburzeń, które są związane z tym, że mama w okresie prenatalnym dziecka, czyli będąc w ciąży - spożywała alkohol. Natomiast FAS to jest chyba najbardziej skrajne zaburzenie, które już widać. (…) Łatwiej byłoby wymienić, na co alkohol nie wpływa niż na to jakie sieje spustoszenie w organizmie tak małego dziecka. Problemy z agresją, niedostosowanie społeczne, problemy z zachowaniem wśród rówieśników, ale też podatność na wpływy w wieku dorastania - tłumaczyła Karolina Jaworska-Supernak ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego i dodała, że zaburzenia te są nieuleczalne.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
- Zofia Zborowska-Wrona o chorobie, która prowadzi do poronień. "Proszę was dziewczyny: badajcie się"
- Zostały wdowami będąc w ciąży. "Dotarło do mnie, że nasz synek nigdy nie powie tato"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek/East News