alkoholowy zespół płodowy

    alkoholowy zespół płodowy

    1 na 100 dzieci zmaga się z zaburzeniami wynikającymi ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorką Anną Dereszowską, która spodziewa się trzeciego dziecka i Karoliną Jaworską-Supernak ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego.

    Ta dziewczynka mieszka od urodzenia w szpitalu. Opiekuje się nią personel szpitalny. Na początku nie potrafiła się nawet przytulać, musiała się tego nauczyć. Urodziła się z wrodzonym zespołem alkoholowym i wymaga żywienia pozajelitowego. Lekarze mają jednak nadzieję, że znajdzie ktoś, kto stworzy dla niej prawdziwy dom, otoczy ją opieką i będzie kochać.

    W Polsce każdego roku średnio rodzi się tysiąc dzieci z FAS, czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym. Jak zdiagnozować tę chorobę? Jakie są jej objawy? Czy jedna lampka wina wypita w trakcie ciąży też może zaszkodzić nieurodzonemu dziecku? Czy FAS można wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeuta i diagnosta FAS Joanna Andrzejewska.